kids encyclopedia robot

Ohio House of Representatives facts for kids

Kids Encyclopedia Facts
Quick facts for kids
Ohio House of Representatives
134th Ohio General Assembly
Coat of arms or logo
Type
Type
Term limits
4 terms (8 years total)
History
New session started
January 4, 2021
Leadership
Speaker of the House
Robert R. Cupp (R)
Since July 30, 2020
Speaker Pro Tempore
Tim Ginter (R)
Since January 4, 2021
Majority Leader
Bill Seitz (R)
Since January 7, 2019
Minority Leader
Emilia Sykes (D)
Since January 7, 2019
Structure
Seats 99
Ohio House Diagram 2021 - 2023.svg
Political groups
Majority

Minority

Length of term
2 years
Authority Article II, Ohio Constitution
Salary $60,584/year
Elections
Last election
November 3, 2020
(99 seats)
Next election
November 8, 2022
(99 seats)
Redistricting Ohio Redistricting Commission
Meeting place
Ohio House of Representatives.jpg
House of Representatives Chamber
Ohio Statehouse
Columbus, Ohio
Website
Ohio House of Representatives

The Ohio House of Representatives is the lower house of the Ohio General Assembly. It meets at the Ohio Statehouse in Columbus, Ohio. It has 99 members that each represent one district. Members are elected to two-year terms. They can only serve up to four terms, as they are term limited. The house is currently controlled by the Republican Party.

Composition

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total Vacant
Democratic Republican
End of previous Assembly 38 61 99 0
Begin (January 4, 2021) 35 64 99 0
Latest voting share 35.4% 64.6%

Leadership

Presiding
Speaker of the House Robert Cupp
Speaker Pro Tempore Tim Ginter
Majority Leadership
Majority Floor Leader Bill Seitz
Assistant Majority Floor Leader Rick Carfagna
Majority Whip Don Jones
Assistant Majority Whip Cindy Abrams
Minority Leadership
Minority Leader Emilia Sykes
Assistant Minority Leader Kristin Boggs
Minority Whip Paula Hicks-Hudson
Assistant Minority Whip Richard Brown

Members of the 133rd House of Representatives

134OHHouse
House districts by party      Democratic     Republican
District Representative Party Residence Counties Represented First Elected Term Limited
1 Wiggam, ScottScott Wiggam Republican Wooster Wayne 2016 2024
2 Marilyn John Republican Shelby Richland 2020 2028
3 Haraz Ghanbari Republican Perrysburg Wood 2019↑ 2028
4 Cupp, RobertRobert Cupp Republican Shawnee Township Allen 2014 2022
5 Ginter, TimTim Ginter Republican Salem Columbiana 2014 2022
6 Phil Robinson Democratic Cleveland Cuyahoga (part) 2018 2026
7 Patton, TomTom Patton Republican Strongsville Cuyahoga (part) 2016 2024
8 Smith, KentKent Smith Democratic Euclid Cuyahoga (part) 2014 2022
9 Boyd, JanineJanine Boyd Democratic Cleveland Heights Cuyahoga (part) 2014 2022
10 Terrence Upchurch Democratic Cleveland Cuyahoga (part) 2018 2026
11 Howse, StephanieStephanie Howse Democratic Cleveland Cuyahoga (part) 2014 2022
12 Juanita Brent Democratic Cleveland Cuyahoga (part) 2018 2026
13 Michael Skindell Democratic Lakewood Cuyahoga (part) 2018 2026
14 Bride Rose Sweeney Democratic Cleveland Cuyahoga (part) 2018↑ 2026
15 Jeffery Crossman Democratic Parma Cuyahoga (part) 2018 2026
16 Monique Smith Democratic Fairview Park Cuyahoga (part) 2020 2028
17 Miller, AdamAdam Miller Democratic Columbus Franklin (part) 2016 2024
18 Boggs, KristinKristin Boggs Democratic Columbus Franklin (part) 2016↑ 2024
19 Mary Lightbody Democratic Westerville Franklin (part) 2018 2026
20 Brown, RichardRichard Brown Democratic Canal Winchester Franklin (part) 2017↑ 2026
21 Beth Liston Democratic Dublin Franklin (part) 2018 2026
22 Leland, DavidDavid Leland Democratic Columbus Franklin (part) 2014 2022
23 Lanese, LauraLaura Lanese Republican Grove City Franklin (part) 2016 2024
24 Allison Russo Democratic Upper Arlington Franklin (part) 2018 2026
25 Dontavius Jarrells Democratic Columbus Franklin (part) 2020 2028
26 Erica Crawley Democratic Columbus Franklin (part) 2018 2026
27 Brinkman, TomTom Brinkman Republican Cincinnati Hamilton (part) 2014 2022
28 Jessica Miranda Democratic Forest Park Hamilton (part) 2018 2026
29 Cindy Abrams Republican Harrison Hamilton (part) 2019↑ 2028
30 Seitz, BillBill Seitz Republican Green Township Hamilton (part) 2016 2024
31 Kelly, BrigidBrigid Kelly Democratic Cincinnati Hamilton (part) 2016 2024
32 Ingram, CatherineCatherine Ingram Democratic Cincinnati Hamilton (part) 2016 2024
33 Sedrick Denson Democratic Cincinnati Hamilton (part) 2018 2026
34 Sykes, EmiliaEmilia Sykes Democratic Akron Summit (part) 2014 2022
35 Galonski, TaviaTavia Galonski Democratic Akron Summit (part) 2017↑ 2026
36 Bob Young Republican Green Summit (part) 2020 2028
37 Casey Weinstein Democratic Hudson Summit (part) 2018 2026
38 Bill Roemer Republican Richfield Stark (part), Summit (part) 2018 2026
39 Willis Blackshear, Jr. Democratic Dayton Montgomery (part) 2020 2028
40 Phil Plummer Republican Dayton Montgomery (part) 2018 2026
41 Andrea White Republican Kettering Montgomery (part) 2020 2028
42 Tom Young Republican Miamisburg Montgomery (part) 2020 2028
43 Rodney Creech Republican West Alexandria Montgomery (part), Preble 2020 2028
44 Paula Hicks-Hudson Democratic Toledo Lucas (part) 2018 2026
45 Lisa Sobecki Democratic Toledo Lucas (part) 2018 2026
46 Sheehy, MichaelMichael Sheehy Democratic Oregon Lucas (part) 2013↑ 2022
47 Merrin, DerekDerek Merrin Republican Waterville Fulton (part), Lucas (part) 2016↑ 2024
48 Scott Oelslager Republican North Canton Stark (part) 2018 2026
49 West, TomTom West Democratic Canton Stark (part) 2016 2024
50 Reggie Stoltzfus Republican Paris Township Stark (part) 2018 2026
51 Sara Carruthers Republican Hamilton Butler (part) 2018 2026
52 Jennifer Gross Republican West Chester Butler (part) 2020 2028
53 Thomas Hall Republican Madison Township Butler (part) 2020 2028
54 Zeltwanger, PaulPaul Zeltwanger Republican Mason Butler (part), Warren (part) 2014 2022
55 Gayle Manning Republican North Ridgeville Lorain (part) 2018 2026
56 Joe Miller Democratic Amherst Lorain (part) 2018 2026
57 Stein, DickDick Stein Republican Norwalk Huron, Lorain (part) 2016 2024
58 Lepore-Hagan, MicheleMichele Lepore-Hagan Democratic Youngstown Mahoning (part) 2014 2022
59 Alessandro Cutrona Republican Canfield Mahoning (part) 2020↑ 2028
60 Daniel Troy Democratic Willowick Lake (part) 2020 2028
61 Jamie Callender Republican Concord Township Lake (part) 2018 2026
62 Lipps, ScottScott Lipps Republican Franklin Warren (part) 2016 2024
63 Mike Loychik Republican Cortland Trumbull (part) 2020 2028
64 O'Brien, MichaelMichael O'Brien Democratic Warren Ashtabula (part), Trumbull (part) 2014 2022
65 Jean Schmidt Republican Loveland Clermont (part) 2020 2028
66 Adam Bird Republican New Richmond Brown, Clermont (part) 2020 2028
67 Kris Jordan Republican Powell Delaware (part) 2018 2026
68 Carfagna, RickRick Carfagna Republican Westerville Delaware (part), Knox 2016 2024
69 Sharon Ray Republican Wadsworth Medina (part) 2020 2028
70 Kick, DarrellDarrell Kick Republican Loudonville Ashland, Holmes (part), Medina (part) 2016 2024
71 Mark Fraizer Republican Newark Licking (part) 2019↑ 2028
72 Householder, LarryLarry Householder Republican Glenford Coshocton, Licking (part), Perry 2016 2024
73 Brian Lampton Republican Beavercreek Greene (part) 2020 2028
74 Dean, BillBill Dean Republican Xenia Clark (part), Greene (part), Madison 2016↑ 2024
75 Gail Pavliga Republican Atwater Portage (part) 2020 2028
76 Diane Grendell Republican Chesterland Geauga (part), Portage (part) 2019↑ 2028
77 Jeffrey LaRe Republican Violet Township Fairfield (part) 2019↑ 2028
78 Brian Stewart Republican Ashville Athens (part), Fairfield (part), Hocking, Morgan, Muskingum (part), Pickaway (part) 2020 2028
79 Koehler, KyleKyle Koehler Republican German Township Clark (part) 2014 2022
80 Jena Powell Republican Arcanum Darke (part), Miami 2018 2026
81 James Hoops Republican Napoleon Fulton (part), Henry, Putnam, Williams 2018 2026
82 Riedel, CraigCraig Riedel Republican Defiance Auglaize (part), Defiance, Paulding, Van Wert 2016 2024
83 Jon Cross Republican Kenton Hancock, Hardin, Logan (part) 2018 2026
84 Susan Manchester Republican Waynesfield Auglaize (part), Darke (part), Mercer, Shelby (part) 2018 2026
85 Vitale, NinoNino Vitale Republican Union Township Champaign, Logan (part), Shelby (part) 2014 2022
86 Tracy Richardson Republican Marysville Marion (part), Union 2018 2026
87 Riordan McClain Republican Upper Sandusky Crawford, Marion (part), Morrow, Seneca (part), Wyandot 2018↑ 2026
88 Gary Click Republican Fremont Sandusky, Seneca (part) 2020 2028
89 Douglas Swearingen, Jr. Republican Huron Erie, Ottawa 2019↑ 2028
90 Brian Baldridge Republican Cherry Fork Adams, Lawrence (part), Scioto 2018 2026
91 Shane Wilkin Republican Lynchburg Clinton, Highland, Pike, Ross (part) 2018↑ 2026
92 Mark Johnson Republican Chillicothe Fayette, Pickaway (part), Ross (part) 2020 2028
93 Jason Stephens Republican Kitts Hill Gallia, Jackson (part), Lawrence (part), Vinton (part) 2019↑ 2028
94 Edwards, JayJay Edwards Republican Nelsonville Athens (part), Meigs, Vinton (part), Washington (part) 2016 2024
95 Don Jones Republican Freeport Belmont (part), Carroll, Harrison, Noble, Washington (part) 2018 2026
96 Ron Ferguson Republican Wintersville Belmont (part), Jefferson, Monroe 2020 2028
97 Adam Holmes Republican Nashport Guernsey, Muskingum (part) 2019↑ 2028
98 Brett Hillyer Republican Uhrichsville Holmes (part), Tuscarawas 2018 2026
99 Sarah Fowler Republican Geneva Ashtabula (part), Geauga (part) 2020 2028

↑: Member was originally appointed to the seat.

kids search engine
Ohio House of Representatives Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.