kids encyclopedia robot

List of local children's television series (United States) facts for kids

Kids Encyclopedia Facts

The following is a list of local children's television shows in the United States. These were locally produced commercial television programming intended for the child audience with unique hosts and themes. This type of programming began in the late 1940s and continued into the late 1970s; some shows continued into the 1990s. Author Tim Hollis documented about 1,400 local children's shows in a 2002 book, Hi There, Boys and Girls!

The television programs typically aired in the weekday mornings before school or afternoons after school, as well as on weekends (to a lesser degree). There were different formats. Almost all shows had a colorful host who assumed a persona, such as a cowboy/cowgirl, captain/skipper/commodore/admiral, jungle explorer, astronaut, king, princess, clown, sheriff/deputy/trooper, cop, firefighter, hobo/tramp, railroad engineer, magician, "cousin", "grandfather" or "uncle", whose role was not only to be the "DJ" for syndicated material (typically cartoons, although Westerns were more popular earlier on) but also to entertain, often with a live television studio audience of kids, during breaks.

Early program fare included cartoon favorites, such as Koko the Clown, Daffy Duck, Crusader Rabbit, Dick Tracy, Popeye, Bugs Bunny, Rocky and Bullwinkle, Casper the Friendly Ghost, Mighty Mouse, Porky Pig, Deputy Dawg, Tin Tin, Mel-O-Toons, Woody Woodpecker, The Funny Company, Mr. Magoo, Space Angel and Clutch Cargo, as well as movie shorts, such as Laurel and Hardy, Our Gang/The Little Rascals and The Three Stooges, as well as animated versions of Laurel and Hardy, Abbott and Costello and The Three Stooges, and live action shorts, such as Diver Dan. Some included educational segments like the portraits of wildlife in Nature's Window.

Contents

Television broadcast markets

Alabama

Anniston

  • WHMA TV-40, later WJSU-TV: The Cousin Cliff Show (with Cliff Holman)

Birmingham

  • WVTM-TV, WAPI-TV: The Balloon Goon (with Sterling Brewer)
  • WBRC: Birthday Party (with Joe Langston)
  • WBRC: Bozo the Clown (Bart Darby, Ward McIntyre)
  • WBRC: The Bugs Bunny Show (with Benny Carle)
  • WTTO, WDBB: Cartoon Clubhouse (with Cliff Holman)
  • WVTM-TV, WABT: Channel 13 Theatre (Bill Wright)
  • WBRC: Circle Six Ranch (with Benny Carle)
  • WIAT, WBMG: The Dick Tracy Show (with Neal Miller)
  • WBRC: Quick Fire McIntyre (with Ward McIntyre)
  • WVTM-TV, WAPI-TV: Romper Room ("Miss Jean", "Miss Jane", "Miss Carol")
  • WVTM-TV, WAPI-TV: The Sgt. Jack Show (with Neal Miller)
  • WBRC: Supersonic Sam (with Horace Pumphrey)
  • WVTM-TV, WABT: Tip Top Clubhouse (renamed to Cousin Cliff's Clubhouse; hosted by Cliff Holman)
  • WBRC: Uncle Bill and Spooky (with Bill Wright)
  • WVTM-TV, WABT: Uncle Bill's Fun Shop (with Bill Wright)
  • WVTM-TV, WABT: Western Theatre (with Benny Carle)

Dothan

  • Miss Becky, Bugs Bunny, and Friends (with Becky Copeland)

Florence

  • Captain Jack (with Jack Worley)
  • Earline in Storyland
  • WHDF, WOWL: Planet 15 (with Jack Worley)
  • WOWL: The Children's Hour

Huntsville/Decatur

  • WAAY-TV: 31 Funtime (with Johnny Evans)
  • WAAY-TV, WMSL: The Benny Carle Show (with Benny Carle)
  • Captain Barney and Popeye (with Johnny Evans)
  • Junior Auction (with Johnny Evans)
  • Kiddie Circus (with Bill Sykes) WMSL,1961 and WHNT, 1963
  • Romper Room WAAY (WAFG), WHNT and WAFF (WMSL).
  • Through the Looking Glass (with "Miss Dottie" Frame, WMSL, 1958-1962)
  • Western Theatre (with Johnny Evans)

Mobile

  • Aunt Beka (Rebecca Horton)
  • Bunnyville USA ("Barney Bunny")
  • WALA-TV: Camp Walabear
  • Captain Mal
  • Captain Supreme (Earl Hutto)
  • Cartoonerville ("Chuck Wagon" Charlie)
  • Fun and Games (with Marcia Wanaker and Rosie Seaman)
  • Junior Auction
  • WEAR-TV: The Lynn Toney Show (hosted by Lynn Toney)
  • Popeye Cartoon Theatre ("Captain Hank")
  • Romper Room ("Miss Skeeter")
  • WKRG: Rosie's Place (hosted by Rosie Seaman)
  • Jungle Bob / Scuba Bob

Montgomery

  • Cactus Cal (with Calvin Ruff)
  • Captain Zoomar (with Walter Bamberg)
  • Cartoon Carl (with Carl Stephens)
  • Junior Auction (with Curt "Pop" Blair)
  • Kartoon Karnival (with Billy Morgan, Martha Sadler)
  • Popeye Theatre (with Curt "Pop" Blair)
  • Princess Pat's Storybook Castle (with Pat Barnes)
  • Romper Room ("Miss Bobbi", "Miss Sue")
  • Western Theatre (with Bob Underwood)
  • Willie the Clown (with Bill Smith)
  • Young World (with Marge Payne)

Alaska

Anchorage

  • KENI: Mother Moose (with Larry and Carol Beck)

Fairbanks

  • School for Fun

Arizona

Phoenix

  • KTVK: Cartoonland
  • KTAR-TV: Romper Room ("Miss Sherri", "Miss Coleene")
  • KPHO-TV: The Wallace and Ladmo Show (Bill Thompson as Wallace, Ladimir Kwiatkowski as Ladmo, and Pat McMahon as Gerald, Captain Super, other characters). Also known as "It's Wallace" and "Wallace & Company."
  • KPHO-TV: The Ladmo Show (Ladimir Kwiatkowski as Ladmo)
  • KPHO-TV: Gold Dust Charlie (Ken Kennedy, with Bill Thompson as Wallace Sneed)

Tucson

  • KVOA: Cartoon Corral ("Chuck Waggin")
  • KTTU-TV/KDTU: The Friendship Club (with Bob Love)
  • KGUN: Marshal K-Gun (with Burt Oien, Jack Jacobson and Bob Love) Romper Room (with "Miss Evelyn" (San Angelo))
  • KMSB-TV/KZAZ: The Uncle Bob Show (with Bob Love)
  • KOLD-TV: Zipo the Clown (Zipo & Friends; starring Victor Dains Sr.)

Yuma

  • KYMA-DT/KIVA: The S.S. KIVA (with Don Kenny, Bob Hardy, Elmore Eaton)

Arkansas

El Dorado/Monroe

  • KTVE: Bozo the Clown (with Tommy Bush)
  • KTVE: Chuckles the Clown (played by Dale Nicholson)
  • KTVE: Commodore Clem (with Henry Clements)
  • KNOE-TV: The Happiness Exchange
  • KTVE: Romper Room ("Miss June")

Fort Smith

  • KFSM-TV/KFSA: Captain Chuck (with Chuck Abraria)
  • KFSM-TV/KFSA: Romper Room ("Miss Nancy")
  • KFSM-TV/KFSA: Uncle Elmer (with Elmer Morris)
  • KFSM-TV/KFSA: Uncle Zeb (with Jerry Davis)

Little Rock

  • KRTV: Betty's Little Rascals (with Betty Fowler)
  • KATV: Bozo the Clown (Gary Weir)
  • KARK-TV: Candy the Clown (with Gary Weir)
  • KARK-TV: Captain KARK (with Lloyd Denney)
  • KKYK: Clowntown USA (with Gary Weir)
  • KARK-TV: Lorenzo the Tramp (with Gerry Wheeler)
  • KATV: Mr. Specs' Cartoon Caravan (with Bruce Smith)
  • KATV: Romper Room ("Miss Sylvia", "Miss Linda")
  • KARK-TV: Six-Gun Theatre (with Volmar "Cactus" Vick)

California

Bakersfield

  • KBAK-TV, KERO-TV, KJTV-TV: Uncle Woody (with Woody Bryant)

Fresno

  • KMPH: Uncle Woody Show (with Woody Bryant)
  • KAIL: Leebo The Clown (with Leland Harris)
  • KFSN: Fun Time (with Al Radka)

Glendale

  • KHOF: Black Buffalo's Pow-Wow

Los Angeles

  • KTLA-DT: Batfink (Len Maxwell)
  • KTLA-DT: Beany and Cecil (Bob Clampett)
  • KTLA-DT: Bozo the Clown (with Vance Colvig Jr.)
  • KTLA-DT: Bozo's Circus (with Pinto Colvig)
  • KTLA-DT: Buffalo Billy (with Bob Clampett)
  • KTLA-DT: Cartoon Carousel (Frank Herman, a.k.a. Skipper Frank)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Cartoon Express (with Engineer Bill, played by Bill Stulla)
  • KCOP: Cartoonville
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Chuck McCann's Funstuff (with Chuck McCann, Barry Thompson, Sonny Fox)
  • KABC-TV, KTTV: Chucko the Clown (with Charles M. Runyon)
  • KTTV: Daphne's Cartoons
  • KABC: Domingo
  • KCBS-TV/KNXT: Dusty's Treehouse (Stu Rosen)
  • KTLA-DT: For Kids Only (with Skipper Frank)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: The Froozles (with Sally Baker)
  • KCOP: Hobo Kelly (with Sally Baker)
  • KTTV: King Koopa's Kool Kartoons (Christopher Collins)
  • KTLA-DT: Light Time (with James E. Stewart and Rolf Forsberg)
  • KTTV: Mr. Wishbone
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Pancake Man (with Hal Smith)
  • KTLA-DT: Pier Five Club (with Tom Hatten)
  • KTLA-DT: Popeye and Friends (with Tom Hatten and Edwin McCormick)
  • KTLA-DT: Popeye And Friends and Three Stooges Uncle Woody Show (with Woody Bryant)
  • KCOP: Romper Room ("Miss Mary Ann", "Miss Socorro")
  • KNBC: Serendipity (with Rudi Medina)
  • KTTV: Sheriff John (with John Rovick)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Shrimpenstein (with Gene Moss)
  • KCOP: Skip and Woofer
  • KCBS-TV/KNXT: Space Funnies (Dal McKennon)
  • KTLA-DT: Squeaky Mulligan, the Talking Cat (with Al Jarvis)
  • KNBC-TV: That's Cat (with Alice Playten)
  • KTLA-DT: Thunderbolt the Wondercolt (John Carradine, Walker Edmiston)
  • KTTV: Willy the Wolf (with Walker Edmiston)

Oakland

Sacramento/Stockton

  • KOVR: Captain Delta (early 1970s)
  • KTXL: Cap'n Mitch (1970s-80s)
  • KCRA: Captain Sacto (Fred Wade; 1950s)
  • Capn's Locker
  • Cartoonland
  • Romper Room
  • Skipper Stu (hosted by Stu Nahan)

San Diego

  • King Norman's Kingdom of Toys (with Norman Rosenburg)
  • KOGO: The Johnny Downs Show (with Johnny Downs)

San Francisco

  • KRON: Assignment Four
  • Buster and Me
  • Captain Cosmic (with Bob Wilkins) (KTVU)
  • Captain Fortune
  • Captain San Francisco
  • Captain Satellite (with Bob March) (KTVU)
  • City Council
  • Dapper Dan's Playhouse (with Dan McGrath)
  • Deputy Jay
  • Fireman Frank (with George Lemont)
  • Happy Birthday to You (with Lucille Bliss)
  • Kippy the Kop (hosted by Dan Joffee)
  • The Mayor Art Show (hosted by Art Findley)
  • Mayor Art's Almanac (hosted by Art Findley)
  • Romper Room ("Miss Nancy", "Miss Ruby")
  • King Norman's Castle
  • Skipper Sedley (KTVU)

KGO

  • Aunt Lolly's Storytime (Alice Marino)

San Jose

  • Cosmo's Castle

Visalia

  • KMPH-TV: Uncle Woody (with Woody Bryant)

Colorado

Denver

  • KWGN-TV: Blinky's Fun Club
  • KBTV: Sheriff Scotty
  • KBTV: The Clubhouse Gang
  • KLZ: Fred & Fae
  • KFEL: Fred & Fae The Soda Shop

Connecticut

Hartford

  • WFSB/WTIC: Captain Bob
  • WVIT/WHNB: Colonel Clown (with Joey Russell)
  • WUVN/WHCT: Flippy the Clown (with Ivor Hugh)
  • WUVN/WHCT: General Funn
  • WFSB/WTIC: The Hap Richards Show (with Floyd "Hap" Richards)
  • WFSB/WTIC: Ranger Andy (with Orville Andrews)
  • WWE Network: Firefly Fun House (with Bray Wyatt)

New Haven

  • WTNH/WNHC: Admiral Jack (with Guy Alyward)
  • WTNH/WNHC: Captain Solomon C. Whiskers (with Mitch Agruss)
  • WNHC/WTNH: Space Commander 8
  • WTNH/WNHC: Kitdoodle (with Kit Adler)
  • WTNH/WNHC/WHCT: Flippy the Clown (with Ivor Hugh)
  • WTNH/WNHC: Happy the Clown (with Joey Russell)
  • WTNH/WNHC: Mr. Goober (with Mike Warren)

Delaware

(see Pennsylvania, Maryland, and District of Columbia markets)

District of Columbia

Washington

  • WWRC/WRC-TV, later WDCA: Bozo the Clown (with Willard Scott, Dick Dyszel)
  • WDCA: Captain 20 (with John Kallimonis, Tony Alexis, Dick Dyszel)
  • WTTG: Captain Tugg
  • WTTG: Cindy Lou's Ranch (hosted by Cindy Dahl)
  • WJLA/WMAL: Claire and Co Co (hosted by Claire Kress)
  • WTTG: Countdown Carnival (with Bill Gormly)
  • WWRC/WRC-TV: Cousin Cupcake (with Bob Porter)
  • WTTG: Grandpa's Place (with Lee Reynolds)
  • WTTG: Hoppity Skippity (with Jules Huber and Gordon Williamson)
  • WDCA: Kids' Break (with Howard Huge)
  • WJLA/WMAL: Pete and His Pals (hosted by Pete Jamerson)
  • WTTG: Pick Temple (with Bob Dalton)
  • WUSA (TV)/WTOP-TV: Ranger Hal (played by Hal Shaw)
  • Romper Room ("Miss Lynn", "Miss Jan", "Miss Barbara", "Miss Sally", "Miss Connie", "Miss Anne")
  • WWRC/WRC-TV: Sam and Friends (with Jim Henson)
  • WTTG: Time for Science (with Darrell Drummond)
  • WDCA: WOW (with Dick Dyszel)

Florida

Fort Myers

  • WINK-TV: The Lazy Bar 11 (with "Cousin Vern" Vernon Lundquist)
  • WINK-TV: Lazy Bar Club (with "Cousin Vern")

Jacksonville

  • WMFj: Here's How, (1962-1963) with host, Virgina Atter and Clown, Clark Winchester, Children's show, visit to manufactures each week to see how things are made.
  • WFGA: Bozo and Skipper Ed Show, (1961–1966) Saturday mornings
  • WFGA: Popeye & Pals with Skipper Ed, weekday afternoons and Saturday mornings

Miami

  • WPLG: Duck, Duck, Goose; Arthur & Company
  • WLBW: Banjo Billy (starring Dave Herbert)
  • WCKT: Bobsville (starring Bob Clayton, later the announcer on Dick Clark's Pyramid game shows)
  • WCKT: The Dungeon (with Charlie Baxter)
  • WCKT: Fun Club (starring Charlie Baxter and Willie the Moose)
  • WLBW: Jumpin Jack's 4 O'Clock Club (starring Jack O'Brien)
  • WTVJ: The Lucky Duck Show (with Merv Griffin and Chuck Zink)
  • WTVJ: Popeye Playhouse (hosted by multiple hosts) (1957-79)

St. Petersburg

Tallahassee

  • WFSU-TV: Miss Nancy's Store (with Nancy Benda)

Tampa

  • WFTS-TV: David D TV (1994-2000, Saturday mornings)

West Palm Beach

  • WJNO (now WPTV): The Sheriff (with Bob Green)
  • The Man From GHOST (Global Headquarters for the Organization to Sustain Terror), channel 5

Georgia

Atlanta

  • WAGA: Batfink & Ronald McDonald (Saturdays 9:00–9:30am)
  • WXIA/WQXI/WLWA-TV: Billy Johnson
  • WAGA: The Bugs Bunny Show (Bob Underwood as "Captain Bob", weekdays 5:30–6:00 pm; not to be confused with ABC's national program which aired on WLWA (ABC), now WXIA (NBC) at the time)
  • WATL: Cartoon Club
  • WAGA: Dooley and Co. (George Ellis as fictional hobo "Bestoink Dooley", weekdays 4:00–4:30 pm; Ellis appeared in the same role hosting local telecasts of horror film classics, Fridays 11:30 pm)
  • WAGA: Mr. Pix (Dave Michaels, Saturdays 8:00–9:00am)
  • WATL: Officer Don's Clubhouse (Don Kennedy)
  • WSB-TV: Popeye Club with Officer Don (Don Kennedy, weekdays 5:00–6:00pm, then from 4:30–5:30pm; later on WATL)
  • WLWA-TV: Romper Room (weekdays 9:00 A.M.)
  • WLWA-TV: Skipper Ray (Ray MacKay, weekday mornings at 10:00 AM)
  • WXIA/WQXI: Treehouse Club
  • WXIA/WQXI: Tubby and Lester (Monday-Saturday 7:30 to 10 AM, 1968–72)

Augusta

  • WATU: Bozo the Clown (weekdays 4:30–5:30 pm, 1970)
  • WJBF: Trooper Terry (weekdays 5-5:30pm; later years 4:30-5pm; featured weatherman Terry Sams; 1960s-70s)

Columbus

  • WRBL: Blast Off (V-Man, played by Jim Carlisle)
  • WRBL: Col. Chick & Bozo (played by Charles "Chick" Autry and later by Marvin "Alec" Bush and Jack Morin)
  • WRBL: Kiddie Castle Lane, later renamed Kid's Corner (with Bonnie Brown Elmore a.k.a. Princess Bonnie)
  • WTVM: Miss Patsy's Playhouse (with Patsy Avery)
  • WTVM: Mr. Play-Like's Morning Special (with Reuben Hensley)
  • WRBL: Shaun O'Hoolihan (played by John "Jack" Morin)
  • WLTZ: Calliope (children's television series) (Starring Rachel Einglett Elliott)

Macon

  • WMAZ: Cartoon Club

Savannah

  • WJCL (TV): Bozo the Clown (weekdays 4:30–5:30 pm)
  • WTOC-TV: Happy Dan (weekdays 4-4:30 pm; originally Happy Dan & The Little Rascals, later Happy Dan & Popeye)
  • WTOC-TV: Romper Room (weekdays 9-9:30 am)

Thomasville

Hawaii

Honolulu

KHON (Channel 2):

KGU/KITV/KHVH (now KITV) (Channel 4):

  • Billy Boy Moonster (1968)
  • Captain Honolulu (Sgt Sacto, played by Bob Smith; 1959–68)
  • Rocketship 4 (with Bob Smith; 1968–70)

KGMB (Channel 9):

  • Bufo the Frog and a Mynah Bird (hand puppets; early 1960s)
  • Checkers and Pogo (Pogo Poge: Morgan White; Mr. Checkers: Jim Hawthorne, Dave Donnelly, Jim Demarest; May 26, 1967 – 1982)
  • Jimmie Dodd's Aloha Club (early-mid-1960s)
  • Sailor Al (mid-1960s)
  • Some Chinese Guy (early 1960s)

KTRG (now KHNL) (Channel 13):

Idaho

Boise

  • KID/KIDK/KTVB: The Merry Milkman (with Jack Lythgoe)
  • KTVB: Romper Room ("Miss Mary" Alsager)

Illinois

Chicago

Peoria

  • Bids for the Kids
  • Bozo the Clown
  • Captain Jinks & Salty Sam (with Stan Lonergan)
  • Hobo Kelly (with Sally Baker)
  • Mr. Toyman (with Gary Gresham)
  • Romper Room

Quad Cities

(see Quad Cities, Iowa market)

Quincy

  • WGEM-TV: "The Prairie Farms Cactus Club" (with Dick Moore as "Cactus Jim")

Rockford

  • WIFR-TV: Mr. Moustache
  • WREX-TV: Rainbow Railroad
  • WREX-TV: The Roddy Mac Show

Harrisburg

  • WSIL-TV: The Funny Company with Uncle Briggs (hosted by Briggs Gordon)

Indiana

Evansville

  • WEHT: The Peggy Mitchell Show (1961-1986)
  • Romper Room ("Miss Annette")

Fort Wayne

Indianapolis

  • WLWI: The Bill Jackson Show
  • WHMB: Captain Hook's Pirate Adventures
  • WTTV: Cowboy Bob's Corral, previously called Chuckwagon Theatre (with Bob Glaze)
  • WFBM: The Harlow Hickenlooper Show (with Hal Fryar)
  • WFBM: The Three Stooges Show (with Hoosier Hank, later Harlow Hickenlooper and Curley Myers)
  • WTTV: Janie, previously called Popeye and Janie (hosted by Janie Hodge)
  • WTTV: Happy Herb
  • WTTV: Ruffles' Party
  • WTTV: Lunchtime Theater
  • WLWI: Kindergarten College (with Pat Garrett Rooney)
  • Romper Room ("Miss Julie")
  • WTHR: This Side Up (with Dave Garrison & Dudley)
  • WLWI/WTHR: Time for Timothy (formerly Timothy Churchmouse)

South Bend

  • Kids' Adventure Zone (with Capt. Ed Friend)
  • Popeye Theater (with Mike May)

Terre Haute

  • WTHI-TV: Captain Jack (hosted by "Captain Jack" Haines) (1978–1982)

Iowa

Cedar Rapids/Waterloo

  • KGAN-TV/WMT-TV: The Dr. Max Show (with Dr. Max Hahn)
  • KGAN-TV/WMT-TV: Marshal J Show (with Jay Alexander)
  • WMT-TV: Miss Ruth Ann's School
  • KWWL-TV: Romper Room ("Miss Bonnie")

Davenport

Des Moines/Ames

  • KCCI-TV/KRNT-TV: 1-2-3 (hosted by Dolph Pulliam)
  • KCCI-TV/KRNT-TV: The Breakfast Club (with Bill Riley)
  • KCCI-TV/KRNT-TV: Dolph's Cartoon Corner (hosted by Dolph Pulliam)
  • WHO-TV: Duane & Friend (hosted by Duane Ellett)
  • WHO-TV: The Floppy Show (hosted by Duane Ellett)
  • Hey Bob (with Bill Riley)
  • Kadipus Land (Fred "SuPiDaK" Hiatt, "Captain Redbeard")
  • WOI-TV: The Magic Window (Betty Lou Varnam)
  • Romper Room
  • Variety Theatre (Bill Riley)
  • Volume See (Carl Williams)

Mason City/Fort Dodge

  • Bart's Clubhouse (hosted by Bart Curran)
  • Uncle Dick's Fun House

Quad Cities

  • WQAD-TV: Bozo's Circus (with Keith Andrews)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cactus Jim (with Bob Allard)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Don's Cartoon Showboat (Don Warren)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Ernie's Cartoon Showboat (with Ernie Mims)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Captain Ken's Cartoon Showboat (with Ken Wagner)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Vern's Cartoon Showboat (with Vern Geilow)
  • KWQC-TV/WOC-TV: The Circle 5 Ranch (with Walt Reno as "Cowboy Whitey")
  • KWQC-TV/WOC-TV: The Circle 6 Ranch (with Wes Holly as "Cowboy Wes")
  • KWQC-TV/WOC-TV: Comic CutUps (with Ken Wagner)
  • WHBF-TV: Grandpa Happy (with Milt "Trader Milt" Boyd)
  • WHBF-TV: Iowanna Pow-Wow (with Milt Boyd)
  • WQAD-TV: Jungle Jay (with Gene King)
  • WHBF-TV: The Magic Carpet (with Jan Schrage)
  • WQAD-TV: Q-Deenie
  • KWQC-TV/WOC-TV: Romper Room ("Miss Barbara", "Miss Gwen", "Miss Donna")
  • WQAD-TV: Romper Room ("Miss Peggy")

Sioux City

  • KVTV: Bingo's Big Top (with Dave Madsen)
  • KVTV: Book Bandwagon
  • KVTV: Canyon Kid's Corner (with Jim Henry)
  • KTIV: Cartoon Time (with Gene Quilleash, Dutch Meyers)
  • KTIV: Commander Four (with John Rickwa, Gene Quilleash)
  • KMEG: Klarence the Klown (with Bill Bass)
  • KMEG: Pops (with Dave Webber)
  • KMEG: Puppin's Place (with Tim Poppen)

Kansas

Wichita

  • KAKE-TV: Cap'n Bill (Bill McLean) and Popeye (Clarence Brown)
  • KAKE-TV: Deputy Dusty (hosted by Dusty Herring)
  • KAKE-TV/KTVH/KWCH-TV: Freddy Fudd (with Henry Harvey)
  • KSNW/KARD-TV/KSAS-TV: Major Astro (with Tom Leahy)
  • KAKE-TV: The Old Cobbler (with John Froome)
  • KAKE-TV: Romper Room ("Miss Marty" and "Miss Fran")
  • KAKE-TV/KWCH-TV/KTVH: Santa's Workshop (with Henry Harvey)
  • KAKE-TV: Uncle Bill Reads the Funnies (hosted by Bill Boyle)

Kentucky

Bowling Green

  • WLTV-TV: Uncle Albert's General Store 1962-64 (with George Goldtrap)

Lexington

  • WKYT-TV: The Windy Wonderful Show 1959-65 (with Mary Ann Kuykendall)

Louisville

  • WHAS-TV: Cartoon Circus (with Randy Atcher)
  • WDRB-TV:Funsville (Presto The Magic Clown) (Feb. 28, 1971-?)
  • WHAS-TV: T-Bar-V Ranch (with Randy Atcher, Tom "Cactus" Brooks) March 1950-April 1971
  • WAVE-TV: The Magic Forest (with Ed Kallay, Julie Shaw)
  • WLKY-TV: Bob Terry and His Pirates (1963-1967)
  • WLKY-TV: Romper Room (various hostesses, 1962-1970)
  • WAVE-TV: "Blue Apple Playhouse" (1977-?)

Paducah

  • WPSD: Romper Room ("Miss Emily", "Miss Kay", "Miss Penny", "Miss Betsy")

Louisiana

Baton Rouge

  • Buckskin Bill (WAFB-TV)

Monroe

  • The Happiness Exchange (KNOE-TV)

New Orleans

  • Bozo the Clown
  • Johnny's Follies (WVUE)
  • Johnny's Showboat (WVUE)
  • Mr. Bingle (WDSU)
  • Polycarp
  • Popeye and Pals (WWL-TV)
  • Romper Room ("Miss Ginny", "Miss Linda"; WDSU)

Shreveport

  • Al's Corral, hosted by Al Bolton (KSLA-TV)
  • Bob and His Buddies, hosted by Bob Griffin (KSLA)
  • Bozo the Clown (KTBS-TV)
  • Captain Talltower and Cartoons (KTAL-TV)

Maine

Bangor

Portland

  • WGAN/WGME: Cap'n and the Kids (with Lloyd Knight)

Maryland

Baltimore

Massachusetts

Boston

  • WBZ-TV: Boomtown (with Rex Trailer)
  • WCVB, WHDH-TV: Bozo the Clown (with Frank Avruch) (also seen in TV markets without local Bozo shows)
  • WLVI-TV/WKBG-TV: Bunker Hill (with Bob Glover)
  • WLVI-TV: Captain Boston (with Chris Claussen)
  • WSBK-TV/WIHS-TV: The Children's Hour (with Paula Dolan)
  • WCVB, WHDH-TV: Commander Jet's Comedy (with Bill Harrington)
  • WCVB/WHDH-TV: The Natural World with Captain Bob/ Drawing from Nature with Capt. Bob (with Bob Cottle)
  • WCVB-TV: Jabberwocky (Tucker Smallwood, JoBeth Williams)
  • WCVB-TV: A Likely Story (late 1980s - early 1990s)
  • WHDH-TV, WNAC-TV: Major Mudd (with Ed McDonnell)
  • WCVB, WHDH-TV: Romper Room ("Miss Jean")
  • WHDH-TV: RTV (Ready To Go!!!) (weekday morning magazine program for children)
  • Skiddle Alley (with Rex Trailer)
  • WBZ-TV: Small Fry Club (with Big Brother Bob Emery)
  • WNEV-TV: The Story Lady (mid 1980s)
  • WSBK-TV: Willie Whistle ("Dick Beach")
  • WGBH-TV: ZOOM (While the program was shown on PBS stations in the US and Canada, most of its primary audience was made up of children in the Metro Boston region.)

Springfield

  • WHYN: The Admiral and Swabby (with Gary Garrison, Norm Goyer)
  • WHYN: Bozo the Clown
  • WHYN: Cy's Weather
  • WHYN: Elby's Weather
  • WHYN: The Swabby Show
  • WGGB-TV WHYN: Pete & Willy's Tree Hut

Worcester

Michigan

Detroit

  • The Auntie Dee Show (with Dee Parker)
  • WXYZ-TV: Cartoon Fun
  • WXYZ-TV: Hot Fudge
  • Jingles in Boofland
  • WXYZ-TV: Lunch With Soupy Sales (1952–1959)
  • Milky The Twin Pines Magic Clown
  • Milky's Party Time
  • Oopsy The Clown
  • Popeye Theater with Captain Jolly and Poopdeck Paul
  • Ricky the Clown (with Irv Roming)
  • Sagebrush Shorty (with Ted Lloyd)
  • Sonny Elliot
  • Wixie's Wonderland (with Marv Welch)

Detroit Area

  • Get Up Get Out
  • Kids Enjoy Yourselves Without Drugs

Flint

Grand Rapids

  • WZZM-TV: Bozo the Clown
  • WOOD-TV: The Buck Barry Show
  • WOOD-TV: Captain Woody (with Andy Rent)
  • WOOD-TV: Romper Room (with "Miss Jean")

Kalamazoo

  • WWMT-TV/WKZO-TV: Channel 3 Clubhouse (with Beanie Brown and Uncle Fred)

Lansing

  • WJIM-TV: Ranger Jim (with John Kelly then known as Jack Kelin,who then went on to host Kelly and Company with Marilyn Turner

Minnesota

Austin

  • The Uncle Robb (Buff "Uncle Robb" Setterquist KMMT Channel 6)

Duluth

  • Bozo the Clown (Ray Paulsen)
  • Bugs Bunny Rides Again (with Ray Paulsen)
  • Captain Q (with Jack McKenna)
  • Mr. Tolliver's Travels (with Herb Taylor)
  • Mr. Toot (with Ray Paulsen)
  • Romper Room ("Miss Jane")

Minneapolis/St. Paul

  • Axel and His Dog (with Clellan Card, Don Stolz, Mary Davies) WCCO-TV 1954–66
  • Boots and Saddles (Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1955
  • Bozo the Clown (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1961–63
  • Burn 'Em Up Barnes
  • Cap'n Ken / Grandpa Ken (with Ken Wagner) KMSP-TV c. 1959–68
  • Captain 11 (with Jim Lange) WTCN-TV (Ch 11) c. 1953–55 (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) c. 1955–58
  • Captain Daryl (Daryl Laub) KSTP-TV c. 1955–57
  • Carmen's Cottage (with Mary Davies) WCCO-TV 1966–77
  • Clancy and Company / Clancy and Willie (with John Gallos, Allan Lotsberg) WCCO-TV 1963–77
  • Clancy the (Keystone) Cop (with John Gallos) WCCO-TV 1959–61
  • Clancy the Space Cop (with John Gallos) WCCO-TV 1961
  • Commodore Cappy (with John Gallos) WCCO-TV 1957–59
  • Dave Lee and Pete (with Dave Lee) WTCN-TV (Ch 11) c. early 1960s
  • Jimmy's Junior Jamboree (with Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1948–54
  • Joe the Cook (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) c. 1956
  • Johnny .44! (with Jack Hastings) WCCO-TV c. 1956–58
  • J. P. Patches / The Carnival Clown (with Daryl Laub) WTCN-TV (Ch 11) 1953–55; (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) 1955–58
  • Junior Auction (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1963; (Roger Awsumb)WTCN-TV (Ch 11) c. 1968
  • Juvenile Auction (Jimmy Valentine) KSTP-TV
  • Lunch with Casey (Roger Awsumb WTCN-TV (Ch 11), 1953–1972; Chris Wedes WTCN-TV (Ch 11), 1953–58; Lynn Dwyer, WTCN-TV (Ch 11), 1958–72)
  • Popeye and Pete (Dave Lee) KMSP-TV c. 1959
  • Popeye's Clubhouse WCCO-TV (Mel Jass) c. 1956–57, (Dale Woodley) c. 1957–1959; (Jack Hastings) c. 1959–60
  • Riddle Griddle (Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1948
  • Roger! (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1963
  • Skipper Daryl (Daryl Laub) WTCN-TV (Ch 11) 1953–55
  • T. N. Tatters (Daryl Laub) KSTP-TV c. 1955–57
  • Toby's Talent Hunt (Toby Prin) WTCN-TV (Ch 4) c. 1950
  • Uncle Toby's Tune Time (Toby Prin) WTCN-TV (Ch 4) c. 1949
  • Wrangler Steve (Steve Cannon) WTCN-TV (Ch 11), c. 1955

Rochester

  • KMMT: Uncle Rob

Mississippi

Columbus

  • WCBI-TV: Funtime With Uncle Bunky (with Robert "Uncle Bunky" Williams), weekday afternoons, 1958-76

Missouri

Joplin

Kansas City

  • KMBC-TV: Torey and Friends (hosted by Torey Southwick)

St. Louis

  • KPLR-TV: Buck's Ranch
  • KPLR-TV: Captain 11's Showboat (with Harry Fender), 1959-1968
  • KSDK/KSD-TV: Corky's Colorama (with Clif St. James)
  • KACY-TV: The Cricket and Millie (with Mildred Savage, Eleanor Donohue)
  • KETC: Fignewton's Newspaper (with Leo and Dora Velleman)
  • KETC: The Finder (with Sonny Fox)
  • KMOV/KMOX: D. B.'s Delight (with Doug Kincaid)
  • KMOV: Gator Tales (with Doug Kincaid)
  • KTVI: The Little Rascals (Fred Moegle)
  • KTVI: Lorenzo and Friends (with Gerald Wheeler)
  • KSDK/KSD-TV: Mickey and Amanda (with Richard Clayton)
  • KDNL-TV/KTVI: Mr. Patches the Clown (with Jack Miller)
  • KETC: A Number of Things (with Leo and Dora Velleman)
  • KTVI: Romper Room ("Miss Joan", "Miss Lois")
  • KMOV/KWK: The S.S. Popeye, later named Cookie and the Captain (with Jim Bolen, Dave Allen)
  • KTVI: Suzy's Playroom
  • KTVI: Treehouse Time (with Jack Murdock)
  • KSDK/KSD-TV: Whistle V Ranch
  • KMOV/KMOX: World of Mr. Zoom (with Jack Miller)
  • KSDK/KSD-TV: The Wranglers Club (with Harry Gibbs)

Springfield

  • KOLR/KTTS: Birthday Party (with Rene Handley)
  • KOLR/KTTS: Captain Briny (with Wayne Grisham)
  • KYTV: The Children's Hour (with Norma Champion)
  • KSPR: Sammy's Place
  • KOLR/KTTS: Television Classroom

Montana

Billings

  • KULR-TV/KGHL: Happy Herb (with Herb McAllister)
  • KULR-TV/KGHL: Maury's Carnival (with Maury White)
  • KULR-TV/KGHL: Pete and Friends (with Pete Perlain)

Butte

  • KXLF: Popeye, Wallaby and Friends
  • KXLF: Tots and Teens (with Paul Simitzes)
  • KXLF: XL Corral (with Paul Simitzes)

Nebraska

Lincoln

KOLN/KGIN: Cartoon Corral

Scottsbluff

KSTF: The Wilmer Worm Show (with June Beaman)

Nevada

Las Vegas

  • KLAS: The Bostick Western Show
  • KLAS: The Cinderella Show (with Merle Bunker)
  • KLAS: Commander Lee (with Jack Lehman)
  • KLAS: Rascal Rabbitt (with Caroll Spinney)
  • KLRJ: Romper Room (with "Miss Nancy" Merle Bunker)

New Hampshire

Manchester

  • WMUR: Ring-A-Ding The Clown Show (Dwight Damon)
  • WMUR: The Uncle Gus Show (with Gus Bernier)

New Jersey

  • WBTB, later WTVG, then WWHT: The Uncle Floyd Show (with Floyd Vivino)

(see New York and Pennsylvania markets)

New Mexico

Albuquerque

  • KGGM: Romper Room (with Joyce Marron)
  • KOAT: Uncle Howdy (with Howard Morgan)
  • KOAT: Uncle Roy (with Roy Will)

New York

Albany/Schenectady

  • Commander Ralph (with Ralph Vartigian)
  • WRGB: Freddie Freihofer Show (with Jim Fisk)
  • WTEN/WCDA: Romper Room ("Miss Diane") and Popeye and the 3 Stooges with the Old Skipper
  • WRGB: Satellite Six (with Glendora)

Binghamton

  • WMGC-TV: Bozo the Clown (with Larry Crabb)
  • WNBF-TV: The Officer Bill Show (with Bill Parker) (1964–1972)
  • WNBF-TV: Popeye and the Admiral (with Len Hathaway)
  • WMGC-TV: Romper Room
  • WNBF-TV: TV Ranch Club (with Bill Parker) (1949–1959)

Buffalo

  • WKBW-TV: The Commander Tom Show (with Tom Jolls) 1965–1991
  • WKBW-TV: Rocketship 7 with Dave Thomas (1962–1978); Mike Randall, Bob Stilson, Tim Warchocki (1992–1993)
  • WGR-TV: Romper Room
  • WUTV: U's Place (with Craig Scime), 1996–2001

Elmira/Ithaca

  • Jerry's Playhouse (with Jerry White)
  • TV Clubhouse (with "Coach" Carl Proper)

New York

  • WPIX: The Beachcomber Bill Show (with Bill Biery; Herb Bass)
  • WNBC-TV: Birthday House (with Paul Tripp)
  • WPIX: Bozo the Clown (with Bill Britten)
  • WPIX: The Carol Corbett Show (Carol Corbett)
  • WPIX: Cartoon Express (with Bill Britten)
  • WPIX: Cartoon Zoo (Milt Moss)
  • WNBC-TV, later WABD: The Children's Hour (with Stan Lee Broza)
  • WPIX, later WNEW-TV (now WNYW): The Chuck McCann Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WNEW-TV (now WNYW): Chuck McCann's Laurel and Hardy Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WPIX: Clubhouse Gang (with Joe Bolton)
  • WNYW: The D.J. Kat Show
  • WNBT/WNBC-TV: Facts N' Fun (with Shari Lewis)
  • WNEW-TV (now WNYW): Felix the Cat and Friends (with "Uncle" Fred Scott and Allen Swift)
  • Filbert the Flea, Buster's Buddies, Tom Corbet Space Cadet, Magic Clown, Singing Lady, Mister I-magination (with Paul Tripp)
  • WABD/WNEW-TV (now WNYW): Freddie the Fireman (with Ed McCurdy)
  • WNTA (now WNET) Funderama (with Herb Sheldon, Arnold Stang, Morey Amsterdam)
  • WABD/WNEW-TV (now WNYW): Funny Bunny (with Dick Noel)
  • WNEW-TV (now WNYW): Great Bombo's Magic Cartoon Circus Lunchtime Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WCBS-TV: The Great Foodini (with Hope Bunin and Morey Bunin)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Happy Felton's Knothole Gang (with Happy Felton)
  • WRCA/WNBT/WNBC-TV: Howdy Doody Show (original puppet) (with Frank Paris)
  • WABD/WNEW-TV (now WNYW): J. Fred Muggs Show
  • WOR-TV (now WWOR-TV): The Johnny Andrews Show (with Johnny Andrews, Paul Ashley and Chuck McCann)
  • WABC-TV: Jolly Gene and His Fun Machine (with Bill Britten)
  • WPIX: Joya's Fun School
  • WNTA (now WNET): Junior Carnival (with "Uncle" Steve Hollis) (Sunday version of essentially same show as Junior Frolics with different host)
  • WNTA (now WNET): Junior Frolics (with "Uncle" Fred" Sayles)
  • WNEW-TV (now WNYW): Just for Fun! (with Sonny Fox)
  • WPIX: Kartoon Klub (with Shari Lewis)
  • WPIX: Laurel and Hardy and Chuck (with Chuck McCann)
  • WPIX: Let's Have Fun! (with Chuck McCann, Paul Ashley and Terry Bennett)
  • WOR-TV (now WWOR-TV): Little Tom Tom at the Wigwam Party (with Gene London)
  • WNEW-TV (now WNYW): Lunch with Soupy Sales
  • DuMont: The Magic Cottage (with Pat Meikle)
  • WPIX: The Magic Garden
  • WOR-TV (now WWOR-TV), later WPIX: The Merry Mailman (with Ray Heatherton)
  • WOR-TV (now WWOR-TV): Merry Mailman's Funhouse (with Ray Heatherton)
  • WPIX: Pancake Man (with Hal Smith)
  • WCBS-TV: The Patchwork Family (with Carol Corbett and Carey Antebi)
  • WPIX: Pixie Playtime
  • WPIX: Popeye (with "Captain" Allen Swift)
  • WNTA (now WNET): The Puppet Hotel (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WABC-TV, later WNEW-TV, later WOR-TV: Romper Room ("Miss Gloria", "Miss Joan", "Miss Barbara", "Miss Louise", "Miss Mary Ann", "Miss Molly")
  • WNEW-TV (now WNYW): The Sandy Becker Show
  • WABD/WNEW-TV (now WNYW): Sandy Becker's Fun House!
  • WOR-TV (now WWOR-TV): The Scrub Club (with Claude Kirchner)
  • WPIX: Shariland (with Shari Lewis)
  • DuMont: Small Fry Club (with Bob Emery)
  • WNEW-TV (now WNYW): The Soupy Sales Show
  • WOR-TV (now WWOR-TV): The Space Explorer's Club (with Al Hodge)
  • WOR-TV (now WWOR-TV): Space Station Nine (with Chubby Jackson)
  • WNEW-TV (now WNYW): Speak Out (with Sonny Fox)
  • WOR-TV (now WWOR-TV): Steampipe Alley (with Mario Cantone and Judy Katchska)
  • WNTA (now WNET): Studio 99½ (with Jimmy Nelson)
  • WOR-TV (now WOR-TV): The Super Adventure Theater (with Claude Kirchner)
  • WNTA (now WNET): Super Serial (with Al Hodge and Eric Page)
  • WPIX: The Surprise Show (with Hank Stohl, Morey Bunin, Jimmy Boyd)
  • WCBS-TV: Terry Tell Time (with Carol Reed, Morey Bunin, Hope Bunin)
  • WOR-TV (now WWOR-TV): Terrytoons Circus (with Claude Kirchner)
  • WPIX: The Three Stooges Funhouse (with "Officer" Joe Bolton)
  • WABC-TV: Tinker's Workshop (with Bob Keeshan, Dom DeLuise, Henry Burbig, and Gene London)
  • WABC-TV: Time for Fun (with Joseph Bova)
  • WABC-TV: The Tommy Seven Show (with Ed Bakey)
  • WNBC-TV: Uncle Wethbee (with Tex Antoine)
  • WNBC-TV: Watch Your Child/The Me Too Show
  • WNEW-TV (now WNYW): Winchell-Mahoney Time (with Paul Winchell)
  • WNEW-TV (now WNYW): Wonderama (with Sonny Fox; Bob McAllister)

Plattsburgh

  • Scoop O'Brian presented 1950s Superman TV episodes

Rochester

  • Gary the Happy Pirate
  • Romper Room ("Miss Ann", "Miss Rita")
  • Skipper Sam

Syracuse/Auburn

  • WNYS-TV, WCNY-TV: Ladybug's Garden (with Cathy Stampalia and Jerry Sanders)
  • WTVH/WHEN-TV: Magic Toy Shop (with "Play Lady" (Jean Daugherty); "Miss Merrily" (Marilyn Hubbard) and "Eddie Flum Dum" (Socrates Sampson))
  • WCNY-TV: Pappyland (originally on local public access before airing nationally on TLC and select PBS member stations)
  • WNYS-TV: Bozo the Clown (with Mike Lattiff)
  • WNYS-TV: Romper Room ("Miss Cathy", "Miss Joan")
  • WSYR-TV: Salty Sam's Super Saturday (Bill Lape)
  • WSTM-TV/WSYR-TV: Saturday Showboat ("Salty Sam")

Utica/Rome

Watertown

  • The Danny Burgess Show
  • Kiddie Karnival (with Dan Burgess)

North Carolina

Asheville

  • WLOS: Mr. Bill and Bozo
  • WLOS: Mr. Bill's Workshop (with Bill Norwood)

Charlotte

  • WSOC: Clown Carnival (with Brooks Lindsay)
  • Ever-Ever Land
  • WBTV: Junior Rancho / Little Rascals Club (with Fred Kirby)
  • Romper Room ("Miss Melissa", "Miss Jody", "Miss Carol")
  • Sgt. Mills

Greenville/New Bern

Raleigh/Durham

  • Bozo the Clown (with Paul Montgomery)
  • Frog Hollow
  • Time for Uncle Paul (with Paul Montgomery)
  • WPTF: Barney's Army

Winston-Salem/Greensboro

  • Mr. Green
  • WFMY: The Old Rebel and Pecos Pete Show (with George Perry, Jim Tucker and "Lonesome Lee" Marshall)
  • WGHP: Romper Room
  • WFMY: Six-Gun Playhouse (with George Perry)

North Dakota

Bismarck

  • KFYR: Marshall Bill (with Bill Owen)
  • KFYR: Romper Room (with "Miss Connie" Burnham & ""Miss Vonnie" Becker)

Fargo

  • KXJB-TV: Captain Jim (with Jim Rohn)

Ohio

Akron

  • WAKR-TV: Hinky Dinks
  • WAKR-TV: Professor Jack

Canton

  • WJAN-TV: Alfred Alligator
  • WJAN-TV: Milton The Milkman

Cincinnati

  • The Bean's Clubhouse (with Bud Chase)
  • Captain Glenn's Bandwagon (with Glenn Rowell)
  • WKRC: Commander 12 (with Glenn Ryle)
  • Laff House Gang (with Lee "Louie the Louse" Fogel)
  • WXIX-TV: Larry Smith Puppets (with Larry Smith)
  • A Million Laughs (with Bob Shreve)
  • Mr. Hop (with Dave Manning)
  • Popeye & Billy
  • The Popeye Show (with Bob Shreve)
  • Romper Room ("Miss Kay", "Miss Paula")
  • Signal Three (with Art Mehring)
  • The Skipper Ryle Show (Glenn Ryle)
  • The Three Stooges Show (Bob Shreve)
  • WCPO-TV: The Uncle Al Show (with Al and Wanda Lewis)

Cleveland

  • Barnaby (with Linn Sheldon)
  • WJW (TV)/WXEL-TV: By Jupiter
  • WKYC/WNBK/KYW: Captain Glenn
  • Captain Penny (with Ron Penfound)
  • WKYC/WNBK/KYW: Cartoon Time
  • WJW (TV)/WXEL-TV: Comedy Carnival
  • Franz the Toymaker (with Ray Stawiarski)
  • Hickory Hideout (with Cassie Wolfe and Wayne Turney)
  • WKBF-TV John and Clem
  • King Jack / King Jack's Toy Box
  • WJW (TV)/WXEL-TV: Merry-Go-Round
  • Mr. Jingeling
  • WKYC/WNBK/KYW: Popeye Theater with Mister Mac
  • Romper Room ("Miss Barbara")
  • Star Babes
  • Tip Top Clubhouse (with Dom DeLuise)
  • Uncle Jake (with Gene Carroll)
  • Uncle Jake's House (with Gene Carroll)
  • Woodrow the Woodsman (with Clay Conroy)

Columbus

  • ACTV/Access 21: BeBe the Clown
  • WCLS-TV: Crystal Palace (with Nina Gilbert)
  • WBNS-TV: Flippo the Clown (with Bob Marvin)
  • WTTE-TV: Fox28 Kids' Club (with Yolanda Harris)
  • WBNS-TV: Luci's Toy Shop (with Lucille Gasaway)
  • Romper Room
  • WTTE-TV: TV28 Kids' Club (with Susan Gilbert)
  • WINJ-LP: TV8 Kids' Fun Festival (with Ella Flowers, also known as 'Pink Morning Cartoon')

Dayton

  • WHIO-TV: Charlie Goodtime (with Dave Eaton)
  • WKEF-TV: Clubhouse 22 (with Malcolm Macleod, "Dr. Creep")
  • WHIO-TV:Ferdy Fussbudget (with Ken Hardin)
  • WHIO-TV:Nosey the Clown (with Jack Jacobson)
  • WKEF-TV:Romper Room ("Miss Jo" (Jo Corey), "Miss Anne")
  • WKEF-TV:Toody the Clown
  • WHIO-TV:Uncle Orrie (with Joe Rockhold)
  • WKTR-TV: Kim's Kartoon Kapers (with Kim Christy)

Lima

WIMA-TV:

  • The Barry Patch (with Barry Lillis)
  • Charlie's Cartoon Clubhouse (with Chuck Osburn)
  • For Kids Only (with Sam Fitzsimmons)
  • IN-SIDE with Ron Blazer and Charlie Chunk (Chuck Osborn)

Springfield

Steubenville

  • Creegan and Crow

Toledo

Youngstown

  • The Captain Hal Fryer Show
  • Clancy's Tip Top Club House

Oklahoma

Oklahoma City

  • WKY: 3-D Danny (with Danny Williams)
  • WKY: Circle 4 Ranch Foreman Scotty
  • KOCO: Lunch With Hoho (with Hoho the Clown)

Tulsa

  • KJRH: Big Bill and Oom-A-Gog (with Bill Blair)
  • KTUL: Captain Ben (with Bob Jernigan)
  • KTUL: Dr. Ding A Ling's Cartoon Laboratory
  • KOTV: The Kids Carnival (with Bob Latting)
  • KOTV: Lee Woodward and King Lionel
  • KOTV: The Lorenzo Show (with Gerald Wheeler)
  • KTUL: Mr. Zing and Tuffy (with John Chick and Wayne Johnson), 1963–71
  • KOTV: Spanky's Clubhouse (with Spanky McFarland; 1950s)
  • KTUL: Uncle Zeb's Cartoon Camp
  • KTUL: Uncle Zip's Do Da Day!
  • KOTV: Zeta, on Satellite Six (with Jim Ruddle)

Oregon

Eugene

  • KVAL-TV: Addie Bobkins (with Bob Adkins), 1957–1961
  • KVAL-TV: Captain Shipwreck (with Gordon Bussey) 1961-1967
  • Jack's Kartoon Clubhouse
  • KVAL-TV: Mr. Fixit (Tom Stanford and Dave Weinkauf)
  • KVAL-TV: Red Reynolds, 1954–1957

Portland

  • KPTV: Addie Bobkins (with Bob Adkins), 1961–64
  • KPTV: Bar 27 Corral (with "Heck" Harper) 1950s
  • KPTV: Bent Nails (with Gene Brendler), early 1960s (Temporary replacement for injured Rusty Nails)
  • KATU: Bumpity
  • KOIN: Cartoon Circus with "Mr. Duffy" (played by Frank Kincaid), 1958–71
  • KATU: Cartoonival with Rusty Nails mid-1960s
  • KPTV: Dr Zoom (with George Ross, "Mad Scientist" character) Mid-1960s.
  • KPDX: Galaxy Robot
  • KGW: "Heck" Harper Early 1960s.
  • KPTV/KOIN: Mister Moon (with Ed Leahy), 1955–1958
  • KPTV: The Ramblin' Rod Show (with Rod Anders) 1960s/Early70s
  • KATU: Romper Room 1950s (Varying hosts.) 1950s/ Early 1960s.
  • KATU/KPTV: Rusty Nails (with Jim Allen; hosted Three Stooges shorts) Late 1950s - Early 1960s.
  • KPTV: Uncle Charlie (with Charlie LaFranchise. Railroad Engineer host of Round House, model trains & cartoons, late 1950s/early 1960s)
  • KPTV: Uncle Charlie's Den 1962-?? (with Charlie LaFranchise)
  • KOIN: Saddlepals (with Red Dunning), 1953–55
  • KATU: Popcorn

Pennsylvania

Erie

  • The Pappy Show (with Skip Lecher)

Harrisburg/Lancaster

  • Cowboy Pete (Paul Baker)
  • Percy Platypus and Friends (aka Per-Ki Place) (with Marijane Landis and Jim Freed)
  • Pete McTee's Clubhouse
  • Romper Room ("Miss Marcia")
  • Sunshine Corners (with Marijane Landis)
  • Tricky Ricky and Popeye

Johnstown/Altoona

  • Romper Room ("Miss Sally", "Miss Patty")
  • Sy Seaweed's Popeye Playhouse (with Charlie Ritchey)

Philadelphia

Pittsburgh

Scranton/Wilkes-Barre

  • Buckskin Jim (Jim Ward)
  • Captain Orbit (Jim Ward)
  • The Land of Hatchy Milatchy (with Nancy Berg and Judy Burns)
  • Romper Room ("Miss Marion" and "Miss Mary Ruth")
  • Rosco the Clown (with Frank LaBarr)
  • Showboat (with Nancy Berg)
  • Topper's Clubhouse
  • The Uncle Ted Show (with Ted Raub)

Rhode Island

Providence

  • Commander Jet
  • Cowboy Hank (with Hank Bouchard)
  • Draw Podner
  • Hey Wake Up
  • Hippity Hop
  • The Little Circus
  • Romper Room ("Miss Bonnie")
  • WPRI-TV: Salty Brine's Shack (with Salty Brine)
  • WPRI-TV: Salty's Funny Company (with Salty Brine)
  • Storytime (with Beth Chollar)
  • Sunday Funnies

South Carolina

Charleston

  • The Adventure Lady (with Anna Lee Smalls)
  • Commodore Moore
  • WCSC-TV:Happy Raine (with Lorraine "Rainey" Evans)
  • Princess Charleen (with Charleen Carrel)
  • WCSC-TV: Uncle Charlie's Playhouse (with Charlie Hall)

Columbia

  • Aboosa Ya Ya
  • Cactus Quave (with Mackie Quave)
  • Deputy Billy (with Allen Sloan)
  • The Jolly Jim Show (with Jim O'Shea)
  • WIS-TV: Mr. Knozit (with Joe Pinner)
  • Princess Pat (with Pat Bouknight)
  • Stanley And The Stooges

Florence/Myrtle Beach

  • Captain Ashby (with Ashby Ward)
  • Spaceship C-8 (with Dick Taylor)

Greenville/Spartanburg

  • Captain Jack and Mr. Dutch (with Jack Six and Rene Royaards)
  • The Little Rascals (with Monty DuPuy)
  • Sunday Island (with Jack Six and Rene Royaards)
  • Tim the Squirrel / Mr. Dutch (with Rene Royaards)

South Dakota

Rapid City

Sioux Falls

Tennessee

Chattanooga

  • WDEF TV: Mr. Chickaroonie (with Warren Herring and Mildred Gaither; 1953-1955)

Jackson

  • WBBJ/WDXI: The Cousin Tuny Show (with Doris Freeman as Cousin Tuny)
  • The Sheriff Big Jim Show

Knoxville

  • Bozo (Johnny Mountain) (WTVK)
  • Popeye Show (Mike Thurman) (WATE)
  • Romper Room (WTVK)

Memphis

Nashville

  • WSM-TV: Bozo The Clown (Tom Tichenor) Later, on WSIX-TV by a different personality.

Texas

Abilene

  • KRBC: Cousin Pogo and Calvin Kiwi

Amarillo

Austin

  • The Uncle Jay Show (with Jay Hodgson)

Beaumont/Port Arthur

  • Cowboy John (with John Garner)

Corpus Christi

  • KZTV: Uncle Bob's Playhouse

Dallas/Fort Worth

  • Cartoon Clubhouse
  • KXAS: The Children's Hour (with Bill Kelley) (1970-92)
  • The Frito Kid (with Bob Stanford)
  • WBAP-TV: Bobby Peters Show (1950's; with Bobby Peters)
  • Mr. Peppermint (1961–69) and Peppermint Place (1975–96) (with Jerry Haynes)
  • KTVT: Slam Bang Theatre (with Bill "Icky Twerp" Camfield)
  • The Webster Webfoot Show (with Jimmy Weldon)

El Paso

  • KDBC-TV: Bozo's Big Top
  • KELP/KVIA: Cadet Don (with Al Eisenmann)
  • KDBC-TV: Red Brown and Anna Lee
  • KELP/KVIA: Romper Room
  • KTSM-TV: Sesame Street (While this program was shown on NET/PBS stations in the US, it was aired on KTSM-TV from 1969, due to El Paso not having have a NET/PBS affiliated station until 1978 when KCOS went on the air)

Houston/Galveston

  • Cadet Don (with Al Eisenmann)
  • Happy Hollow (with Mary Jane Vandiver)
  • Kiddie Troopers (with Don Mahoney and Jeanna Clare)
  • KTRK-TV: Kitirik (with Bunny Orsak) (1954–71)
  • Mary Jane's Magic Castle (with Mary Jane Vandiver)
  • No-No the Clown

Lubbock

  • KDUB: Admiral Foghorn (with Paul Archinal and Trixie Bond)
  • KDUB/KMBK: Sunshine Sally (with Joyce White)

Odessa/Midland

San Antonio

  • Captain Gus (Joe Alston)
  • Johnny's Treehouse (Johnny Dugan)

Howdy Doody 1951 Chester Howard Little Rascals 1951 Chester Howard Roy Rogers 1951. Chester Howard Gene Autry. 1951. Chester Howard

Utah

Salt Lake City

  • KSL TV: Admiral Bernie with Bernie Calderwood
  • KUTV: Aunt Lolly's Storytime
  • KCPX: Captain Scotty
  • KSL TV: Engineer Ron with Ron Ross
  • KCPX: Fireman Frank
  • KCPX/KTVX TV: Hotel Balderdash
  • KCPX: KC's Club
  • KSL TV: Kimbo the Clown with Jack Whitaker
  • KSL TV: Lucky Pup
  • KSL TV: Princess MakeBelieve with Alene Dalton
  • KSL TV: Romper Room with Miss Nancy (Jackie Nokes), and Miss Julie (Edna Andersen)
  • KSL TV: Sheriff Jim with John Lugt
  • KSL TV: Story Princess with Alene Dalton
  • KSL TV: Uncle Roscoe with Roscoe Grover

Vermont

Burlington

  • WCAX: Polar Bear Theatre
  • WCAX: Romper Room (with "Miss Pat" Nilsson)

Virginia

Norfolk/Portsmouth

  • WVEC: Bungles the Clown
  • WAVY: Poop Deck Pappy (Mac McManus)
  • WVEC: Romper Room ("Miss Connie")

Richmond

Roanoke/Lynchburg

  • WLVA: Cactus Kids Club (with George Weeks)

Washington, D.C.

Washington

Bellingham

  • KVOS: Frisky Frolics (1970s-1980s)

Everett

  • Channel 3/Everett Cablevision: Jaycee Clown Show (with Crash the Clown (Nik Boldrini) and Captain Fuzz (Richard Boldrin) (1971–72))

Seattle/Tacoma

  • KCPQ/KTVW-TV: Flash Blaidon
  • KCPQ/KTVW-TV: Sheriff John
  • KCPQ: Captain Sea-Tac
  • KING-TV: King's Klubhouse (Stan Boreson)
  • KING-TV: Sheriff Tex
  • KING-TV: Wunda Wunda (Ruth Prins)
  • KIRO-TV: J. P. Patches (Chris Wedes)
  • KIRO-TV: Sheriff Shot Badly
  • KOMO-TV: Boomerang (Marni Nixon)
  • KOMO-TV: Captain Puget (Don McCune)
  • KSTW/KTNT: Brakeman Bill's Cartoons (with Bill McLain)
  • KSTW/KTNT: Robot Roundup
  • KSTW/KTNT: Romper Room
  • KSTW: Ranger Charlie's Kids Club

Spokane

  • KREM: Captain Cy Show (late 1950s/early 1960s) (Host: David Cyrus Page, ran Popeye cartoons).
  • KHQ: Romper Room ("Miss Florence") (Late 1950s/ Mid 1970s).
  • Cosmic Cable: (" Sally Jo Clapper") (Cox Cable local Original children's program) (1988-1991).

Yakima

  • KAPP-TV/KAPP: Mr. Bob's Cartoon Classics (Bob Ivers)
  • KIMA: Uncle Jimmy's Clubhouse (Jim Nolan)
  • KIMA: Uncle Jimmy's Story Hour (Jim Nolan)

West Virginia

Charleston/Huntington

  • Mr. Cartoon (with George Lewis and Jule Huffman)
  • Steamboat Bill (George Lewis)
  • Romper Room ("Miss Marilyn" Fletcher)

Parkersburg

  • WTAP: PMA Pulse (with Todd Baucher)

Wheeling

  • Comedy Time
  • Creegan & Crow (hosted by George Creegan)

Wisconsin

Eau Claire

  • The Sheriff Bob Show

Green Bay

  • WBAY-TV: Captain Hal
  • WBAY-TV: Colonel Caboose

Madison

  • WISC-TV: Circus 3 (with Howie Olson & Cowboy Eddie)
  • Cousin Sam
  • WHA-TV: The Friendly Giant (with Bob Homme)
  • WKOW-TV: Marshall the Marshall (with Marsh Shapiro)
  • WMTV: Romper Room ("Miss Judy")

Milwaukee

  • WITI-TV: Albert & Friends
  • WISN-TV: Bozo the Clown
  • WCGV-TV: Bozo's Breakfast Club
  • WITI-TV: Cartoon Alley
  • WMVT-TV: Children's Fair
  • WISN-TV: Dick Tracy with Sergeant Lee
  • WITI-TV: Funny Farm
  • WTMJ-TV: Kid's Klub
  • WISN-TV: Lippy Lucy with Bob Trent
  • WITI-TV/WUHF-TV: Mac the Mailman
  • WISN-TV: Pops' Theater
  • WISN-TV/WITI-TV/WVTV: Romper Room
  • WOKY-TV/WTVW/WISN-TV: Uncle Hugo
  • WITI-TV: You & I

Wausau

Wyoming

Casper

  • The Fun Ranch (Jack Slothower)
  • Tumbleweed (with Dick Frech)

Cheyenne

  • KGWN: Captain 5
  • Timmy O'Toole

Guam

kids search engine
List of local children's television series (United States) Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.