kids encyclopedia robot

Pleasantville Music Festival facts for kids

Kids Encyclopedia Facts
Quick facts for kids
Pleasantville Music Festival
Dates July 11, 2020
Location(s) Parkway Field
Pleasantville, New York, United States
Years active 2005–present
Website
www.pleasantvillemusicfestival.com

The Pleasantville Music Festival is a single-day music festival which takes place annually at Parkway Field in Pleasantville, New York. Some of the many acts that have performed at the Pleasantville Music Festival are: Everclear, Soul Asylum, Aimee Mann, Matthew Sweet, Blues Traveler Living Colour, Suzanne Vega, Guster, KT Tunstall, The Revivalists, The Smithereens, Gin Blossoms, G Love & Special Sauce, Fastball, Jakob Dylan, Joan Osborne, Marc Cohn, Big Head Todd & the Monsters, the English Beat, and Roger McGuinn. These major acts perform alongside up and coming national acts and small local bands from around the tri-state area.

Musical acts

2019

The 2019 festival was held July 13, 2019. Headliners were Everclear, Soul Asylum, Aimee Mann, Matthew Sweet and Bailen

The Main Stage:

The Chill Tent Stage:

  • Matthew Sweet
  • Dean Friedman
  • The Bruce T. Carroll Band
  • e'lissa jones
  • Alex Cano
  • Lillimure

The Party Stage:

  • The New Respects
  • Micky James
  • Tales of Joy
  • Melt
  • Color Tongue
  • Spitphyre

The 2018 festival was held July 14, 2018. Headliners were The Psychedelic Furs, The Lone Bellow, Robert Randolph & the Family Band, and Cracker

The Main Stage:

  • The Psychedelic Furs
  • The Lone Bellow
  • Robert Randolph & the Family Band
  • Cracker
  • Lizzie & the Makers
  • The Bluechips

The Chill Tent Stage:

  • John Hall w/Fly Amero
  • Chanelle
  • Dan Zlotnick
  • Tim Stout
  • Emily Angell
  • David Vogel

The Party Stage:

  • Harsh Armadillo
  • Juice
  • Late Night Episode
  • Loose Buttons
  • Friends At The Falls≤
  • Gilbert

2017

The 2017 festival was headlined by Blues Traveller, Living Color, and Suzanne Vega.

The Main Stage:

  • Suzanne Vega
  • Blues Traveller
  • Living Colour
  • Hollis Brown
  • Caleb Flood and The Culture
  • Riiza

The Chill Tent Stage:

  • The Pousette-Dart Band
  • James Maddock
  • Ghost Millionaires
  • Khaya
  • The Shovel Ready String Band
  • Mary Hood

The Party Stage:

  • Ripe
  • Sir Cadian Rhythm
  • The Alpaca Gnomes
  • Arc & Stones
  • Stellar Young
  • For Lack of a Term

2016

The 2016 festival was headlined by Guster and KT Tunstall. The festival featured three stages: The Main Stage, The Chill Tent Stage and The Party Stage. The festival attracted thousands of concertgoers and featured a beer and wine garden, kids activities, and vendors.

The Main Stage:

  • Guster
  • KT Tunstall
  • The Revivalists
  • The Smithereens
  • The Annie Minogue Band
  • Indigo King

The Chill Tent Stage:

  • Aztec Two Step
  • Side Saddle
  • Drew Bordeaux
  • KT Tunstall (Performing a solo acoustic set)
  • Don Dilego
  • Back 2 Zero

The Party Stage:

  • Karma Darwin
  • Wild Adriatic
  • Rainbow Kitten Surprise
  • The Amanda Ayala Band

2015

The 2015 festival was headlined by Gin Blossoms, G Love & Special Sauce, and Fastball.

The Main Stage:

  • Gin Blossoms
  • G Love & Special Sauce
  • Fastball
  • Lost Leaders
  • Rebecca Haviland & Whiskey Heart
  • Wild Planes

The Chill Tent Stage:

  • Marshall Crenshaw
  • Andy Suzuki
  • East Love
  • Jeremy James
  • David Leonard
  • Megan Talay

The Party Stage:

  • Beebs & Her Money Makers
  • Josh Flagg
  • Lions on the Moon
  • Regret the Hour

2014

The 2014 lineup saw headlining sets by Ian Hunter & The Rant Band, and Amy Helm & The Handsome Strangers. The festival featured 2 stages: The Main Stage and The Village Stage.

The Main Stage:

  • Ian Hunter & The Rant Band
  • Amy Helm & The Handsome Strangers
  • Augustana
  • Jessica Lynn
  • Scars on 45
  • Grizfolk
  • Leroy Justice

The Village Stage:

  • American Pin-Up
  • Ben Fuller
  • Blues Mothers
  • Spuyten Duyvil
  • Stone Cold Fox
  • The Compact

2013

The 2013 festival was headlined by Brett Dennen and had one stage featuring 10 acts.

The Main Stage:

  • Brett Dennen
  • Easy Star All-Stars
  • Delta Rae
  • Red Wanting Blue
  • Bobby Long
  • Mary C. & The Stellars
  • Mishti
  • The Jason Spooner Band
  • The Kopecky Family Band
  • The Terrible Friends

2012

The 2012 festival was headlined by The English Beat, and featured three stages.

The Main Stage:

  • The English Beat
  • Delta Spirit
  • ZZ Ward
  • Davy Knowles
  • Good Old War
  • Susan Said

The Village Stage:

  • Broverdose
  • James Adams
  • Patti Hupp
  • Red Wanting Blue
  • Sloan Wainwright
  • Starnes & Shah
  • True Apothecary

The Beer & Wine Garden Stage:

  • The Folkadelics
  • The Involvement
  • The ReignJah Band

2011

The 2011 festival was headlined by Marc Cohn and Augustana. The festival featured three stages.

The Main Stage:

  • Marc Cohn
  • Augustana
  • Sonny Landreth
  • Nicole Atkins & The Black Sea
  • Scars on 45
  • If But When
  • Tony Bellantoni & The Swag Hooks

The Village Stage:

  • Chris Fox and Mojo Monde
  • Johanna
  • Patti Hupp
  • Milton
  • Skyfactor
  • The Callen Sisters
  • Nectar
  • Lisa Brigantino
  • Remember September
  • Makeshift Lullaby

The Beer & Wine Garden Stage:

  • Geoff Hartwell with Andy Aledort
  • Patti Rothberg
  • The ReignJah Band

2010

The 2010 festival was headlined by Jacob Dylan and featured 3 stages.

The Main Stage:

  • Jakob Dylan
  • The Bacon Brothers
  • Carney
  • Ten Feet Deep
  • Evan Watson & The Headless Horsemen
  • Rhett Tyler
  • The Trapps

The Village Stage:

  • Beneficial Tomatoes
  • Sleepy Hollow String Band
  • The Erin Hobson Compact
  • Gigi & The Lend Me a Hand Band
  • Billy Simons
  • Agent Si
  • Steven Wright-Mark
  • Charlotte Kendrick

The Beer & Wine Garden Stage:

  • Norberto Goldberg
  • The Melillo Brothers
  • Frank Enea

2009

The 2009 festival was headlined by Big Head Todd and The Monsters, and featured three stages.

The Main Stage:

  • Big Head Todd and The Monsters
  • Hill Country Revue
  • Resonant Soul
  • Davy Knowles & Back Door Slam
  • Justin Biaggi and The Hopeless Romantics
  • Kirsten Price
  • Ever Since

The Village Stage:

  • Alex Yacovelli
  • Alison Cipris
  • Julie Corbalis
  • Louis G
  • Nannyhagen Creek
  • Open Till Midnight
  • Red Molly
  • Sabrina Stone
  • The Ya-Yas

The Beer & Wine Garden Stage:

  • T Jay
  • The Bad Habits
  • The Evan Watson Band
  • The Mondays

2008

The 2008 festival was headlined by Joan Osborne and featured three stages.

The Main Stage:

  • Joan Osborne
  • Graham Parker
  • deSol
  • Back Door Slam
  • Blindswitch
  • High Voltage
  • Nikki Armstrong
  • The Dig

The Kid's Stage:

  • Annie and the Natural Wonder Band
  • David and the Fireflies
  • Gigi and the Lend Me a Hand Band

The Beer & Wine Garden Stage:

  • Action Toolbelt
  • Bad Habits
  • Halfway Crooks

2007

The 2007 festival Jonatha Brooke and featured 2 stages.

The Main Stage:

  • Jonatha Brooke
  • Shawn Mullins
  • deSol
  • Burr Johnson
  • Coppersonic
  • Greg Mayo and the Groove
  • Quintus
  • The Alternate Routes
  • The Damnwells
  • Tribes Hill Ensemble

The Acoustic Stage:

  • Anthony da Costa
  • Arlon Bennett
  • Chuck E. Costa
  • David Massengill
  • Gillen and Turk
  • Hope Machine
  • Marc Black
  • McMule
  • My Dad's Truck
  • Open Book
  • Rich Deans

2006

The Main Stage:

  • Roger McGuinn
  • Dar Williams
  • World Party
  • Greg Greenway
  • Jon Cobert
  • Josh Rutt
  • Montgomery Delaney
  • Rhett Tyler
  • The Same Roberts Band
  • Vaneese Thomas

The Acoustic Stage:

  • Anthony da Costa
  • Dan Pelletier
  • David Goldman
  • Hope Machine
  • Ina May Wool w/Dan Weiss
  • Iris Cohen
  • James Durst
  • Jeffry Braun
  • Kathleen Pemble w/Ali Chambliss
  • Lara Herscovitch
  • Marianne Osiel
  • Matt Turk
  • Nannyhagen Creek
  • Nick Olva w/Dennis Rivellino
  • Open Book
  • Pat Wictor
  • Rhonda Schuster
  • Susan Kane
  • Todd Giudice

2005

The Main Stage:

  • American Flyer
  • David Goldman
  • Dough
  • Gandalf Murphy and the Slambovian Circus of Dreams
  • Geoff Hartwell
  • Jake Holmes
  • Jim Zimmerman and Full Circle
  • Jonathan Edwards
  • MotherLode Trio
  • Patricia Shih
  • Sweet Nothing Music Collective

The Acoustic Stage:

  • Alastair Moock
  • Anthony da Costa
  • Chris Brown
  • Foggy Dew
  • Hope Machine
  • Jeffry Braun
  • Kathleen Pemble
  • KJ Denhert
  • Little Village Playhouse
  • Montgomery Delaney
  • Nannyhagen Creek
  • Open Book
  • Pat Wictor
  • Patrick Matteson
  • Rubber Sould (Steve Worthy & Eddie Denise)
  • Steve Blake and the Swing Commandos
  • Susan Kane
  • Terence Martin
kids search engine
Pleasantville Music Festival Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.