kids encyclopedia robot

Tartan Heart Festival facts for kids

Kids Encyclopedia Facts
Quick facts for kids
Belladrum Tartan Heart Festival
Belladrum.jpg
Genre Alternative, indie, folk
Dates Second weekend in August
Location(s) Kiltarlity, Scotland
Years active 2004 - present
Capacity 20,000
Website
http://www.tartanheartfestival.co.uk

The Belladrum Tartan Heart Festival is a music and arts festival, held on the Belladrum Estate in Kiltarlity near Inverness, in Scotland. It is normally held at the start of August. Founded in 2004, the festival has rapidly grown in popularity. The festival has sold out in advance every year since 2008. The capacity of the 2019 festival was 20,000.

Background information

The festival is well known for its wide-ranging musical scope, as well as its family friendly atmosphere, with a large dedicated family camp-site, as well as free entry for children under the age of 12. Previous acts that have played at the festival include Madness, Tom Jones, Two Door Cinema Club, Kaiser Chiefs, Ed Sheeran, Ben Howard, James, Manic Street Preachers, Deacon Blue, Texas Embrace, The Automatic, The Proclaimers, The Wombats, Travis, and many more.

Stages include, The Garden Stage (Main Stage set in Italian Gardens), The Hot House (Rock Indie, Alternative, Singer-songwriter), The Grassroots (folk, roots, acoustic), Venus Flytrap (comedy, wrestling, cabaret), The Seedlings (emerging and buzz new acts), Mother's Ruin (Dance and Electronic), The Verb Garden (talks, debates, films), The Burke and Hare (cabaret, performance, dj's), The Bella Bar stage, Free Range Folk Stage (singer-songwriters, traditional, acoustic based bands), Jazz Bar (new for 2016) and an array of busking stages.

Other areas of the festival include a dedicated children's area, with puppet workshops, arts and crafts, circus skills, dance and music classes and much more. The Walled Garden hosts a variety of alternative therapies, the Burke & Hare and Free Rage Folk stages, and re-enactment groups.

Over the years the festival has also hosted Ice-rinks, roller discos, Danny Maccaskills Drop & Roll, and a zip line.

Tartan heart fringe
Tartan heart fringe

Fringe

In previous years as well as the festival itself there was also a Festival fringe which centered around the 2 weeks surrounding the festival. This finished in the early hours of Hootananny's on the Thursday prior to the festival. The fringe's gigs had no entry-fee in some bars/pubs however others may charge, the fringe showcased a variety of Acts and Music Genres. The Fringe set the mood in the run up to Belladrum Tartan Heart Festival on 8 and 9 August 2008, offering a musical trail around the Highlands for the intrepid music lover.

2004

The festival began in 2004 with 2,000 people attending for one day in Belladrum's Italian Gardens, the terraced arena that still forms the main stage. Since then, the capacity has grown 18,500 people over two and a half days (3 - 5 August 2017), with an additional headliner being added to the ceilidh warm up on the Thursday night in 2015.

Garden Stage

Friday 14 August
  • Linda Gail Lewis & The Lewis Three
  • The Grim Northern Social
  • The Andy Gunn Band & Geno Washington
  • James Grant & Friends
  • Karen Matheson & Donald Shaw of Capercaillie
  • The Lush Rollers
  • The Peatbog Faeries
  • The David Ogilvy Band
  • Totó la Momposina
  • Dionyssus
  • Mystic Shoes
  • Winners of the Hootananny's Battle of the Bands Competition

2005

In 2005 the festival was on Friday 12 and Saturday 13 August. This year it had five stages, ranging in size from the Grassroots Tent, which has a capacity of approximately 250 and is dedicated to small acoustic and folk acts, through to the Garden Stage, which is a natural amphitheatre that can hold several thousand people

In 2005, new features include the Seedlings Stage for new or unsigned artists and the Venus Flytrap Palais, a stage totally dedicated to the wonderful and sometimes, frankly, weird in music, theatre, cabaret and performance art.

Garden Stage

Friday 12 August Saturday 13 August
  • Alabama 3
  • The Bees
  • Emiliana Torrini
  • The Duhks
  • Stetsonhead
  • El Presidente
  • Pulse Winners

Hothouse Stage

Friday 12 August Saturday 13 August
  • Jah Wobble
  • The Black Velvets
  • Editors
  • Exist
  • Endrick Brothers
  • Ruthless Blues
  • The Sundowns
  • The Bluetones
  • Trashcan Sinatras
  • Mohair
  • Brakes
  • The Cinematics
  • Poor Old Ben
  • The Jim Hunter Band
  • Dexter Ardoine & The Creole Ramblers
  • The Hazey Janes

The Black Isle brewery Grassroots Stage

Friday 12 August Saturday 13 August
  • Andy White
  • Karl Broadie Band
  • Alex Ryan
  • Jason Ringenberg
  • Wadada
  • The Hotlicks Cookies
  • N'Faly Kouyate
  • Gypsy Dave Smith
  • Michael Marra
  • Unholy Trinity - Ronnie Elliott, Terry Clarke & Wes McGhee
  • Andy Gunn
  • Foy Vance
  • Heather MacLeod
  • Calamateur
  • Craig Anderson
  • Ruth Sutherland
  • Davy Cowan
  • Feis Rois Ceilidh Band

2006

Garden Stage

Friday 11 August Saturday 12 August
  • Echo & the Bunnymen
  • Mark Saul
  • Mystery Jets
  • Lee Scratch Perry
  • The Cinematics
  • Camera Obscura
  • Union Avenue
  • The Hazey Janes
  • Embrace
  • Bellowhead
  • Bell X1
  • The Automatic
  • Dreadzone
  • Arlo Guthrie
  • The Vatersay Boys
  • Batucada Sound Machine
  • Dangleberries

Hothouse Stage

Friday 11 August Saturday 12 August
  • Red Hot Poker Session: Andrew MacDonald
  • Biffy Clyro
  • Guillemots
  • 3 Daft Monkeys
  • Forward Russia
  • The Young Knives
  • The Rumble Strips
  • Cord
  • The Green Machine
  • Paddy Rasta
  • The Eco Policeman's Ball(Featuring Dolphin Boy)
  • The Wonder Stuff
  • King Creosote
  • Morning Runner
  • Seth Lakeman
  • Tiny Dancers
  • The View
  • Vincent Vincent and the Villains
  • Stereoglo
  • Acoustic Love Experience

The Black Isle brewery Grassroots Stage

Friday 11 August Saturday 12 August
  • Global Cooling Session: The Shortwave Set
  • Chris Difford
  • Culture Clash
  • Unkle Bob
  • Shipcote
  • Seasick Steve
  • David Ogilvy
  • Scott MacDonald
  • The Moonshiners
  • Claire Campbell
  • Caley Ceilidh Trail Band
  • Global Cooling Session: Grandadbob
  • Stephen Fretwell
  • Breaks Co-Op
  • The Puppini Sisters
  • Martin Stephenson & The Toerags
  • Charlotte Gordon Cumming
  • Luke Toms
  • I See Hawks in LA & Tony Gilkyson
  • Errol Linton
  • Tom Morton
  • Hobotalk
  • Feis Ross

Hail Seedlings Stage

Friday 11 August Saturday 12 August
  • The Rites
  • Edgar Prais
  • Our Small Capital
  • Magdalen Green
  • Endor
  • The Galipaygos
  • Employee of the Month
  • Shutter
  • Call to Mind
  • Copy Haho
  • Beerjacket
  • Jyrojets
  • Drive-by Argument
  • Invisibles
  • Pop-up
  • Marshall Arts
  • Vivian Scotson
  • The Side
  • Hussys
  • Mouse Eat Mouse
  • Michael Rattray
  • The Now

Venus Flytrap Palais

Friday 11 August Saturday 12 August
  • I Can't Handle Me' Chantale MacCormick
  • Jamboree/Wardrobe of Delights
  • The Ralfe Band
  • Hot Potato Syncopators
  • Joe West
  • The Laundrettas
  • Kid Carpet
  • Attic Lights
  • Flash Monkey & Rev Rum Tum Ti Bum Bum
  • iLiKETRAiNS
  • Illicit
  • Session A9
  • Puppetry of the Pops (Nathan Evans)
  • Mama's Brand New Bag
  • Meg & Peg Go To The Fest (The Reduced IMPs)
  • Mark Dean - the Yodelling Mix Meister
  • Cape Reality (Jeep Solid & Graeme Roger)

2007

Garden Stage

Friday 10 August Saturday 11 August
  • Magic Numbers
  • Alabama 3
  • The Peatbog Faeries
  • Ghosts
  • Jackie Leven, Robert Fisher, Michael Weston King
  • The Law
  • Nuru Kane
  • Crash My Model Car
  • Jazz On The Lawn - Four On Six
  • James
  • The Ring Of Fire
  • Misty In Roots
  • The Hoosiers
  • Fred Morrison
  • The Dykeenies
  • Dangleberries
  • The Parsonage Choir

Hothouse Stage

Friday 10 August Saturday 11 August
  • Julian Cope
  • Nine Black Alps
  • 1990s
  • Martha Wainwright
  • The Earlies
  • Phil and Ally
  • Jyrojets
  • Skilda
  • The Lorelei
  • Pigeon Detectives
  • Mumm Ra
  • Scouting for Girls
  • Bens Brother
  • Pete & The Pirates
  • String Driven Thing
  • Polytechnic
  • Babel
  • Paul Steel

The Black Isle brewery Grassroots Stage

Friday 10 August Saturday 11 August
  • Red Hot Poker Session: Skibunny DJ
  • Sandi Thom
  • Amy MacDonald
  • Tom Russell
  • Angus & Julia Stone
  • 6 Day Riot
  • Lisa Haley & The Zydekats
  • Nick Harper
  • Ben Taylor
  • Jaymay
  • Gypsy Dave Smith with Retro Smith
  • Red Hot Poker Session: Oom
  • Lloyd Cole
  • Duke Special
  • Wreckless Eric & Amy Rigby
  • Martha Tilston
  • Kris Drever
  • Piney Gir
  • Loomer
  • Lach
  • Roddy Hart
  • James Lawton
  • Feis Ross

Hail Seedlings Stage

Friday 10 August Saturday 11 August
  • The Needles
  • Theatre Fall
  • Sergeant
  • The Wallbirds
  • Lowtide Revelry
  • Luva Anna
  • Strike the Colours
  • Micheal MacLennan
  • Haight Ashbury
  • Brendan Campbell
  • Caley Ceilidh Trail
  • Action Group
  • The Vivians
  • Make Model
  • Figure 5
  • Le Reno Amps
  • Our Luna Activities
  • Foxface
  • Baxter
  • Sorren MacLean
  • FiveFifteen

Venus Flytrap Palais

Friday 10 August Saturday 11 August
  • Headphone Disco
  • Flash Monkey
  • The Strange Death of Liberal England
  • Murdina Morag - The Musical with the Love Pylons
  • Blazin' Fiddles
  • Circulus
  • Luminescent Orchestrii
  • All Three Kingdoms by The Tartan Troubadors
  • Slow Club
  • The White Cat/ Jaberwocky
  • Invernetian Masked Ball/ Secret Chamber Orchestra
  • Club Noir & The Martians in the intermission
  • Tunng
  • Murdina Morag - The Musical with the Love Pylons
  • Kate Nash
  • Fake Bush
  • Orchestre del Sol
  • The Seven Plots by R.I.P.
  • Ox.Eagle.Lion.Man
  • The White Cat/ Jaberwocky

2008

2008 saw the Tartan Heart Festival win the award for the best Grass Roots Festival (2008)

Garden Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • Scouting For Girls
  • Jefferson Starship
  • One Night Only
  • Vatersay Boys
  • Baka Beyond
  • Big Hand
  • Union Avenue
  • Leonard Jones Potential
  • The Waterboys
  • Sons and Daughters
  • Dreadzone
  • Nouvelle Vague
  • Salsa Celtica
  • Attic Lights
  • Punch and the Apostles
  • Dangleberries
  • Low Tide Revelry & Inverness Gaelic Choir

Hothouse Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • Idlewild
  • Black Affair
  • The Twilight Sad
  • Red Light Company
  • Old Blind Dogs
  • Broken Records
  • The Brute Chorus
  • Frightened Rabbit
  • Call to Mind
  • Cold War Kids
  • Infadels
  • Sergeant
  • Kissmet
  • Look See Proof
  • Friends Of The Bride
  • The Hosts
  • The Xcerts

The Black Isle brewery Grassroots Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • Justin Currie
  • Angus & Julie Stone
  • Kathryn Williams & Neil McColl
  • Rachel Unthank and the Winterset
  • Southern Tenant Folk Union
  • Pete Molinari
  • Brendan Campbell
  • Rosabella Gregory
  • The Lost Brothers
  • Calery Ceilidh Trail
  • Edwyn Collins
  • Pete Wylie
  • Lisa Knapp
  • Wallbirds
  • Dennis Hopper Choppers
  • Agnostic Mountain Gospel Choir
  • The Mercury Men
  • Wynntown Marshalls
  • Jake Cogan
  • Feis Rois

Hail Seedlings Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • Abigail Gray
  • The Kazoo Funk Orchestra
  • Jocasta Sleeps
  • Jack Butler
  • Captain and the Kings
  • Root System
  • 28 Jacks
  • Manor Park Elite
  • Battle for Bella Winners
  • Shutter
  • Twin Atlantic
  • Edgar Prais
  • Paper Planes
  • Alto Elite
  • Injuns
  • The Draymin
  • Dotjr
  • Ketimine Deco

Venus Flytrap Palais

Friday 8 August Saturday 9 August
  • Baby Beat (for Kids)
  • Rhythm & Rhyme (for Kids)
  • Yusef Azak
  • Reggae Woodland Roots
  • Derek Meins
  • The Blank Album
  • Orchestra del Sol
  • The Cyriac Review Cabaret Show (Adult Only)
  • Baby Beat (for Kids)
  • Bruce Fummey (Adults Only)
  • Animal Behaviour
  • The Parsonage Choir
  • Four On Six
  • Kerieva
  • Izo Fitzroy & The Royal Bastards
  • The Cyriac Review Cabaret Show (Adults Only)
  • The Invernetian Masked Ball (Adults Only)

cid

2009

The 2009 festival took place on 7 and 8 August, and the headline acts were the Editors and Ocean Colour Scene

Garden Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • Editors
  • Peatbog Faeries
  • Toploader
  • Transglobal Underground
  • Broken Records
  • The Joy Formidable
  • Kid British
  • Scooty & the Skyhooks
  • Grousebeater Soundsystem
  • Ocean Colour Scene
  • The Saw Doctors
  • Noah & the Whale
  • Treacherous Orchestra
  • Kissmet
  • Edward II
  • The New Forbidden
  • Dangleberries
  • Theatre Fall

Hothouse Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • Shed Seven
  • Alabama 3

*The Wallbirds

  • Dananananaykroyd
  • Orkestra Del Sol
  • Little Comets
  • Official Secrets Act
  • The Unthanks
  • Shutter

The Holloways replaced The Wallbirds after they cancelled their appearance

  • British Sea Power
  • Sons & Daughters
  • DeVotchKa
  • Twin Atlantic
  • The Phantom Band
  • Magistrates
  • Hatcham Social
  • 3 Daft Monkeys
  • Sparrow & Workshop

The Black Isle brewery Grassroots Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • Glenn Tilbrook & Fluffers
  • Tommy Reilly
  • Lau
  • Pearl and the Puppets
  • Tommy Womack
  • Blue Roses
  • Babel
  • Jo Hamilton
  • Rebecca Hollweg
  • Caley Ceilidh Trail
  • Seth Lakeman
  • Aberfeldy
  • The Lost Brothers
  • Rory McLeod
  • Sam Issac
  • Phil Lee
  • Ballachulish Hellhounds
  • Jonathan Jeremiah
  • Alex Cornish
  • Feis Rois

Hail Seedlings Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • The Side
  • Sergeant
  • St Deluxe
  • Flood Of Red
  • Bronto Skylift
  • Healthy Minds Collapse
  • Cast Of The Capital
  • Washington Irving
  • Colour Coded
  • Battle4Bella Winners
  • Our Lunar Activities
  • Punch & The Apostles
  • Unicorn Kid
  • Party Horse
  • Sucioperro
  • The Naked Strangers
  • Cruisers
  • Cassidy
  • Three Times Daily
  • Battle4Bella Winners

Potting Shed Stage

Friday 8 August MIR FRIDAY AT 5 POTTING SHED

Mother's Ruin DJ Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • Colin Gregory
  • Robbie Dunsmore
  • Araya
  • Alex Tronic
  • Technocelt
  • Bourbon Surf
  • Esko
  • Frog Goes ERP
  • Colin Gregory
  • Robbie Dunsmore
  • Esko
  • Dolphin Boy
  • Plexus
  • Butterscotch
  • Joystick Discothèque
  • Look Mum It's the DJ's

2010

  • Feeder
  • Amy Macdonald
  • The Wailers
  • Badly Drawn Boy
  • The Divine Comedy
  • The Levellers
  • King Creosote
  • Twin Atlantic
  • Candy Staton
  • Dick Gaughan
  • The Vatersay Boys

2011

  • Texas
  • Deacon Blue
  • Ed Sheeran
  • Skerryvore
  • Teddy Thompson
  • Vintage Trouble
  • Roddy Hart & The Lonesome Fire
  • The David Latto Band (Potting Shed Stage)

2012

Garden Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • The Wombats
  • We Are Scientists
  • Kassidy
  • The South (formerly "The Beautiful South")
  • Vintage Trouble
  • Red Kites
  • James Mackenzie
  • Hoodja
  • Bwani Junction
  • Travis
  • Frightened Rabbit
  • Beverley Knight
  • Treacherous Orchestra
  • Kobi
  • Dangleberries
  • Bombskare
  • Teenage Gaelic Singing Group w/Eilidh Mackenzie

Hothouse Stage

Friday 8 August Saturday 9 August
  • The Buzzcocks
  • Black Affair
  • Foy Vance
  • Headphone Disco
  • Make Sparks
  • Sweet Billy Pilgrim
  • Fatherson
  • The Draymin
  • Torridon
  • Bobok
  • Dog is Dead
  • Headphone Disco
  • Iain McLaughlin & The Outsiders
  • Karima Francis
  • Little Mill of Happiness
  • Man Like me
  • The Blackout
  • The Milk
  • Willie Campbell & The Open Day Rotation
  • Zombie Militia

2013

Garden Stage (Main Stage) saw James headline along with Twin Atlantic, Pigeon Detectives, Alabama 3, Seasick Steve and many more.

Mothers Ruin Stage (DJ Stage)

Friday 2 August Saturday 3 August
  • Filth DJs
  • Ally McCrae
  • Them & Us
  • Mike Mcdonald
  • Bullwhack
  • Esbjerg
  • Connor Bryne
  • Alottaryhthmman
  • Jakk It & Saizme
  • Sounds Clash DJs
  • Count Clockwork
  • Aaron Russell
  • Alan Macpherson
  • Digitized
  • Shameless
  • Alan Grant

2014

  • Tom Jones
  • Reef
  • Frightened Rabbit
  • Billy Bragg
  • Glenn Tilbrook
  • The Temperance Movement
  • Grandmaster Flash
  • Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
  • The Vatersay Boys

2015

Garden Stage (Main Stage)

Friday 7th Augustday Garden Stagei Saturday 8 August
  • Manic Street Preachers
  • Idlewild
  • Stornoway
  • Hayseed Dixie
  • Prides
  • Torridon
  • Fun Box
  • Head North
  • Vigo Thieves
  • Kaiser Chiefs
  • The Stranglers
  • Martha Reeves
  • Manran
  • King Creosote
  • James Brown is Annie
  • The Dangleberries
  • Silver Coast
  • Dorec-a-Belle
  • Rhythm Wave

Hothouse Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • Superheros Disco
  • The Sunshine Underground
  • Drenge
  • JP Cooper
  • Louis Berry
  • Adam French
  • The LaFontaines
  • Model Aeroplanes
  • Hidden Charm
  • JuneBug
  • The Cuban Brothers
  • Rival Sons
  • Fatherson
  • Kill it Kid
  • Honey Blood
  • Neon Waltz
  • AKAska
  • Winter Tradition
  • Vukovi
  • Hector Bizerk
  • Iain McLaughlin and the Outsiders
  • Frozen Disco (kids)

Grassroots Stage

Friday 7 August Saturday 8 August
  • The Dolly Parton Story
  • Eddi Reader
  • Martin Stephenson & The Dainties
  • Dizraeli and The Small Gods
  • Blackbeards Tea Party
  • The Skull Kids
  • The Shee
  • Have Mercy Las Vegas
  • The New Madrids
  • Siiga
  • The Elephant Sessions
  • Caledonian Ceilidh Trail
  • Spinning Tots
  • MacFloyd
  • Villagers
  • John Langan Band
  • Tantz
  • CoCo and the Butterfields
  • RURA
  • Rusty Shackle
  • Miss Irenie Rose
  • Jamie Lawson
  • The Goat Roper Rodeo Band
  • Willie and Tabs MacAskil
  • Feis Rois

2016

Garden Stage (Main Stage)

Thursday 4 August Friday 5 August Saturday 6 August
  • The Darkness
  • Beardymans Dream Team
  • Tiggs D'Author
  • Main Street Blues
  • Torridon
  • Stephanie Urbana Jones & The New Madrids
  • The Retrophones ft Colin Steele
  • Woodentooth
  • Rock Challenge
  • Two Door Cinema Club
  • Super Furry Animals
  • Bombskare
  • Skipinnish
  • The LaFontaines
  • Grousebeater Sound System
  • Fun Box
  • Elephant Sessions
  • James Mackenzie
  • Madness
  • Wilko Johnson
  • Donald Shaw and Diane Garisto perform: Graceland
  • Breabach
  • CC Smugglers
  • The Dangleberries
  • Spring Break
  • Inverness Military Wives Choir

Hothouse Stage

Friday 5 August Saturday 6 August
  • The Orb
  • Alabama 3
  • Dreadzone
  • Gun
  • Whyte
  • Astrid
  • Man Made
  • Catholic Action
  • Sinderins
  • Nieves
  • Schnarff Schnarff
  • Hot Dub Time Machine
  • Circa Waves
  • Public Services Broadcasting
  • Lucy Spraggan
  • Craig Duncan
  • The Hunna
  • Colonel Mustard and the Dijon 5
  • Man of Moon
  • Lional
  • The Lush Rollers
  • The Side

2017

  • The Pretenders
  • Franz Ferdinand
  • Sister Sledge
  • K T Tunstall
  • First Aid Kit
  • Colonel Mustard & The Dijon 5

2018

  • Paloma Faith
  • The Fun Lovin' Criminals
  • The Charlatans
  • Amy Macdonald
  • Professor Green
  • Ward Thomas
  • Colonel Mustard & The Dijon 5

2019

Garden Stage (Main Stage)

Thursday 1 August Friday 2 August Saturday 3 August
  • Luna The Professor
  • Torridon
  • Dodgy
  • Tom Odell
  • Elbow
  • Highland Voice Choir
  • Lional
  • Fun Box
  • Swampfog
  • Royal Sounds
  • Elephant Sessions
  • Dodie
  • Johnny Marr
  • Chvrches
  • Rionnagan Rois
  • Tamzene
  • The Dangleberries
  • The Local Honeys
  • Colonel Mustard and The Dijon 5
  • Skerryvore
  • The Selecter
  • Lewis Capaldi
  • Jess Glynne

Hot House Stage

Thursday 1 August Friday 2 August Saturday 3 August
  • Stephanie Cheape
  • The Dazed Digital Age
  • Fat Suit
  • Scooty and the Skyhooks
  • Stone Broken
  • Hawkwind
  • King Kobalt
  • Indigo Velvet
  • Vistas
  • Paris Monster
  • Bis
  • King Nun
  • BombSkare
  • The Rezillos
  • SOAK
  • Glasvegas
  • The Cuban Brothers
  • Josephine Sillars
  • Black Cat Bone
  • Man of Moon
  • Be Charlotte
  • PAWS
  • The Ninth Wave
  • Maisie Peters
  • Self Esteem
  • The Sugarhill Gang (Did not perform)
  • The Coral
kids search engine
Tartan Heart Festival Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.