kids encyclopedia robot

List of Yo-yo world champions facts for kids

Kids Encyclopedia Facts

List of World Yo-Yo Champions is the list of the competitors who won the World Yo-Yo Contest. This list includes non-championship divisions.

Governing bodies

1A

Was known as A or "Single A" from 1998 to 2004.

Historical world championships
Year Winner 2nd 3rd
1932 Canada Harvey Lowe Canada Joe Young
International Jugglers' Association
1992 United States Dale Oliver United States Dale Myrberg United States Jennifer Baybrook
1993 (Senior) United States Rocco Ysaguirre United States Jon Gates United States Mark Hayward
1993 (Amateur) United States Tom Gates Japan Masahiro Mizuno United States Eric Cohen
1994 (Pro-Am) United States Bill de Boisblanc United States Jon Gates United States Tom McCoy
1994 (Novice) United States Chris Gryndle United States Joe Hout United States Marshall Wharam
1994 (Ad. Junior) United States Brett Burkhart United States Thai Nguyen United States Liubo Yepez
1994 (Ad. Senior) United States Mike Taylor Jr. United States Bonnie Matthews United States Josh Kavanagh
1995 (Pro-Am) United States Bill de Boisblanc United States Dale Myrberg United States Mike Tayler
1995 (Novice) United States Brett Jurgens United States Steve Crump United States Joe Hout
1995 (Junior Ad.) United States Jacob Hall United States Jason Tracey United States Tuan Nguyen
1995 (Senior Ad.) United States Stuart Crump United States Michael Harris United States Mike Taylor
1995 (Masters) United States Mark Hayward United States Ron Spears Japan Masahiro Mizuno
1996 (Pro-Am) United States Dale Myrberg United States Bill de Boisblanc United StatesMike Tayler
1996 (Masters) United States Dave Schulte United States Jason Tracy Japan Masahiro Mizuno
1996 (Senior Ad) United States Jon Steinman United States David Harris United States Greg Cohen
1996 (Junior Ad) United States Brett Jurgens United States Joe Hout
1996 (Novice) United States Mikey McCabe United States Kevin Ozolin Fiji Abi Maharaj
1997 (Pro-Am) United States Bill de Boisblanc United States Alex Garcia United States Jennifer Baybrook
1997 (Masters) United States Nalukai Hookano United States Yves Young United States Steve Brown
Modern world championships
No. Year Winner 2nd 3rd
HPK Marketing
1 1998 Japan Ryoichi Suzuki United States Ross Pascual Japan Masashi Ishiwatari
2 1999 United States Joel Zink Japan Hironori Mii Japan Keijiro Hasegawa
World Yo-Yo Contest
3 2000 Japan Yu Kawada Japan Hidemasa Senba United States Matthew Rose
4 2001 Japan Tomonari Ishiguro Japan Kota Watanabe Germany Dennis Schleussner
5 2002 United States Yuuki Spencer Japan Hiroyuki Suzuki Japan Tomonari Ishiguro
6 2003 United States Johnnie DelValle United States Brent Dellinger Japan Hiroyuki Suzuki
7 2004 Japan Hiroyuki Suzuki Japan Tomonari Ishiguro United States Yuuki Spencer
8 2005 Japan Hiroyuki Suzuki United States Yuuki Spencer Japan Takayasu Tanaka
9 2006 Japan Hiroyuki Suzuki United States Paul Han United States Eric Koloski
10 2007 United States Yuuki Spencer Japan Hiroyuki Suzuki United States Paul Han
11 2008 United States John Ando Japan Hiroyuki Suzuki United States Sebastian Brock
12 2009 Japan Shinya Kido Japan Hiroyuki Suzuki United States Chris Fraser
13 2010 Canada Jensen Kimmitt Japan Hiroyuki Suzuki Singapore Christopher Chia
14 2011 Singapore Jin-Hao 'Marcus' Koh United States Sebastian Brock United States Gentry Stein
15 2012 Japan Hiroyuki Suzuki Singapore Jin-Hao 'Marcus' Koh Singapore Christopher Chia
International Yo-Yo Federation
16 2013 Hungary János Karancz Singapore Christopher Chia Mexico Luis Enrique Villasenor
17 2014 United States Gentry Stein Japan Takeshi Matsuura Japan Iori Yamaki
18 2015 United States Zach Gormley Japan Shion Araya Japan Iori Yamaki
19 2016 Japan Shion Araya Japan Yamato Murata United States Zach Gormley
20 2017 Japan Shion Araya United States Andrew Bergen United States Gentry Stein
21 2018 United States Evan Nagao Japan Takeshi Matsuura Japan Yūki Nishisako
22 2019 United States Gentry Stein United States Evan Nagao Japan Yuki Nishisako

2A

Was known as AA or "Double A" from 1998 to 2004.

No. Year Winner 2nd 3rd
HPK Marketing
1 1998 United States Jennifer Baybrook Japan Takumi Nagase United States Alan Batangan
2 1999 Japan Takumi Nagase Japan Koji Yokoyama Japan Masaya Shimazaki
World Yo-Yo Contest
3 2000 Japan Tomoya Kitamura Japan Koji Yokoyama Japan Masahiro Tanikawa
4 2001 United States Matt Harlow Japan Koji Yokoyama
5 2002 Japan Shinji Saito Japan Yukihiro Suzuki Japan Koji Yokoyama
6 2003 Japan Shinji Saito Japan Koji Yokoyama Japan Yukihiro Suzuki
7 2004 Japan Shinji Saito Japan Koji Yokayama Japan Ryusei Saito
Japan Hiraku Fujii
8 2005 Japan Shinji Saito Japan Koji Yokoyama United States Patrick Mitchell
9 2006 Japan Shinji Saito Japan Koji Yokoyama United States John Ando
10 2007 Japan Shinji Saito Japan Koji Yokoyama Japan Ryusei Saito
11 2008 Japan Takuma Yamamoto Japan Shinji Saito Japan Hiraku Fujii
12 2009 Japan Shinji Saito Japan Yasushi Furukawa Japan Hiraku Fujii
13 2010 Japan Yasushi Furukawa Japan Ryo Yamashita Japan Shu Takada
14 2011 Japan Shinji Saito Japan Yasushi Furukawa Japan Ryo Yamashita
15 2012 Japan Shu Takada Japan Takuma Yamamoto Japan Hiraku Fujii
International Yo-Yo Federation
16 2013 Japan Takuma Yamamoto Japan Shu Takada Japan Ryo Yamashita
17 2014 Japan Takuma Yamamoto Japan Yasushi Furukawa Japan Hiraku Fujii
18 2015 Japan Shinji Saito Japan Shu Takada Japan Takuma Yamamoto
19 2016 Japan Shu Takada Japan Hiraku Fujii Japan Takuma Yamamoto
20 2017 Japan Shu Takada Japan Hiraku Fujii Japan Takuma Yamamoto
21 2018 Japan Shu Takada Japan Takuma Yamamoto Japan Hiraku Fujii
22 2019 Japan Takuma Yamamoto Hong Kong Chun Hay Chan Japan Hajime Sakauchi

3A

Also known as AAA or "Triple A".

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2003 Japan Daisuke Shimada Japan Jun Aramaki Japan Yu Kawada
2004 Japan Daisuke Shimada Japan Yuki Tanami Japan Maya Nakamura
2005 Japan Daisuke Shimada Japan Maya Nakamura Japan Masanobu Iwata
2006 United States Paul Yath Japan Yuki Tanami Japan Kentaro Kimura
2007 Japan Yuki Tanami Japan Kentaro Kimura Japan Daisuke Shimada
2008 Japan Hiroki Miyamoto Japan Kentaro Kimura United States Hank Freeman
2009 Japan Kentaro Kimura Japan Hiroki Miyamoto Japan Taiichiro Higashi
2010 Japan Minato Furuta Japan Taiichiro Higashi United States Hank Freeman
2011 United States Hank Freeman United States Alex Hattori Japan Taiichiro Higashi
2012 United States Hank Freeman Hong Kong Wang-Kit Ng Japan Minato Furuta
International Yo-Yo Federation
2013 United States Hank Freeman United States Patrick Borgerding United States Yasuki Tachibana
2014 Japan Hajime Miura United States Hank Freeman Japan Minato Furuta
2015 Japan Hajime Miura United States Alex Hattori United States Hank Freeman
2016 Japan Hajime Miura Japan Tomoya Kurita United States Alex Hattori
2017 Japan Hajime Miura Japan Minato Furuta United States Alex Hattori
2018 Japan Hajime Miura United States Alex Hattori Japan Minato Furuta
2019 Japan Hajime Miura United States Alex Hattori Japan Tomoya Kurita

4A

Also known as "Offstring".

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2003 Japan Eiji Okuyama Japan Atsuhi Yamada Japan Shingo Terada
2004 Japan Tsubasa Onishi Japan Kunihisa Kawabe Japan Koichiro Mori
2005 United States John Narum Japan Eiji Okuyama United States Jimmy Peng
2006 Japan Taiki Nishimura Japan Tsubasa Onishi Japan Eiji Okuyama
2007 Japan Eiji Okuyama Japan Rei Iwakura Japan Tsubasa Onishi
2008 Japan Rei Iwakura United States John Narum Japan Yohei Kagawa
2009 Japan Naoto Okada Japan Rei Iwakura Japan Tsubasa Onishi
2010 Japan Tsubasa Onishi Japan Rei Iwakura Japan Naoto Okada
2011 Japan Naoto Okada United States Bryan Figueroa Japan Tsubasa Onishi
2012 Japan Rei Iwakura United States Bryan Figueroa Japan Naoto Okada
International Yo-Yo Federation
2013 United States Michael Nakamura Japan Naoto Okada Hong Kong Chun Hin Chan
2014 Japan Rei Iwakura United States Michael Nakamura Japan Naoto Okada
2015 Japan Naoto Ōnishi Japan Takumi Yasumoto Japan Rei Iwakura
2016 Japan Rei Iwakura Japan Tsubasa Ōnishi United States Michael Nakamura
2017 Japan Rei Iwakura United States Michael Nakamura People's Republic of China Chen Zhao
2018 Japan Hajime Miura Japan Tsubasa Ōnishi Japan Rei Iwakura
2019 Japan Rei Iwakura Japan Tsubasa Ōnishi Japan Yuki Uchida

5A

Also known as "Counterweight" or "Freehand".

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2003 Brazil Rafael Matsunaga Japan Makoto Numagami Japan Shingo Terada
2004 Japan Makoto Numagami Brazil Rafael Matsunaga Japan Shingo Terkda
2005 Japan Maya Nakamura Japan Makoto Noogami Singapore Andrew Lin
2006 United States Dana Bennett United States Jake Bullock United States A J Kirk
2007 United States Tyler Severance Japan Takeshi Matsuura United States Dana Bennett
Japan Sojun Miyamura
2008 Japan Takeshi Matsuura Japan Sterling Quinn Japan Takuma Inoue
2009 Japan Takuma Inoue United States Miguel Correa United States Tyler Severance
2010 Japan Takeshi Matsuura Japan Sterling Quinn United States Miguel Correa
2011 Japan Takeshi Matsuura Japan Takuma Inoue United States Samm Scott
2012 Japan Takeshi Matsuura Japan Takuma Inoue Japan Hiroyasu Ishihara
International Yo-Yo Federation
2013 Japan Takeshi Matsuura United States Tyler Severance United States Samm Scott
2014 Japan Takeshi Matsuura United States Jake Elliott Japan Sora Ishikawa
2015 United States Jake Elliot Japan Takeshi Matsuura Japan Sora Ishikawa
2016 Japan Takeshi Matsuura United States Jake Elliot Japan Sora Ishikawa
2017 Japan Takuma Inoue Japan Naoya Takeuchi Japan Hideo Ishida
2018 Japan Sora Ishikawa Japan Hideo Ishida Japan Yoshihiro Abe
2019 Japan Hideo Ishida Japan Yoshihiro Abe Japan Sora Ishikawa

AP

Grand Prix

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2002 Takahiko Hasegawa ( Japan) Hironori Mii ( Japan) Shingo Terada ( Japan)
2003 Mark Montgomary ( United States) Tomiyuki Watanabe ( Japan) Dave Bazan ( United States)
2004 Tomiyuki Watanabe ( Japan) Yu Kawada ( Japan) Jennifer Baybrook ( United States)
2005 Takahiko Hasegawa ( Japan) Hironori Mii ( Japan) Tomiyuki Watanabe ( Japan)
2006 Yu Kawada ( Japan) Tomiyuki Watanabe ( Japan) Tomonori Ishiguro ( Japan)
2007 Tomonari Ishiguro ( Japan) Rei Iwakura ( Japan) Steve Brown ( United States)
2008 John Higby ( United States) Rei Iwakura ( Japan) Tomiyuki Watanabe ( Japan)
2009 Rei Iwakura ( Japan) Tomiyuki Watanabe ( Japan) Hironori Mii ( Japan)
2010 Shaqler Atsushi 'A2C' Yamada ( Japan) Rei Iwakura ( Japan) Takahiko Hasegawa ( Japan)
John 'Ryuji' Ando ( United States)
Shigesato 'Kuri' Kurita ( Japan)
Takeshi 'Woodz' Maruyama ( Japan)
2011 Takahiko Hasegawa ( Japan) Justin Weber ( United States) Hironori Mii ( Japan)
2012 inmot!on Ivo Studer ( Switzerland) Takahiko Hasegawa ( Japan) Tomiyuki Watanabe ( Japan)
Jan Schmutz ( Switzerland)
International Yo-Yo Federation
2013 Spination Tomiyuki Watanabe ( Japan) Chih-Min Tuan ( Taiwan) W.H.O. Theatre Tzu-Wei Chang ( Taiwan)
Yu Kawada ( Japan) Ren-Zhi Yang ( Taiwan)
2014 Spination Tomiyuki Watanabe ( Japan) - -
Yu Kawada ( Japan)
 2015 Shaqler Atsushi 'A2C' Yamada ( Japan) - -
John 'Ryuji' Ando ( United States)
Shu Takada ( Japan)
Takeshi 'Woodz' Maruyama ( Japan)
2016 Not awarded
2017 inmot!on Ivo Studer ( Switzerland) - -
Jan Schmutz ( Switzerland)
 2018 Old Skool Famous Hiraku Fujii ( Japan) - -
Shūhei Kanai ( Japan)
Tsubasa Ōnishi ( Japan)

Other awards

Year Entertainment Award Artistic Award Creativity Award
World Yo-Yo Contest
2014 Not awarded Spination Tomiyuki Watanabe ( Japan) Chih-Min Tuan ( Taiwan)
Yū Kawada ( Japan)
 2015 Shaqler Atsushi 'A2C' Yamada ( Japan) Beat Poin't Masakazu Yamazaki ( Japan) W.H.O Theatre  Chih-Han Chao ( Taiwan)
John 'Ryuji' Ando ( United States) Tooru Abe ( Japan) Ren-Jhih Yang ( Taiwan)
Shigesato 'Kuri' Kurita ( Japan) - Tzu-Wei Chang ( Taiwan)
Takeshi 'Woodz' Maruyama ( Japan) - Zhao-Xian Pan ( Taiwan)
2016 Old Skool Famous Hiraku Fujii ( Japan Tomiyuki Watanabe (Tommy) ( Japan) Not awarded
Shūhei Kanai ( Japan)
Tsubasa Ōnishi ( Japan)
2017 inmot!on Ivo Studer ( Switzerland) Not awarded Not awarded
Jan Schmutz ( Switzerland)
2018 Old Skool Famous Hiraku Fujii ( Japan) TR-Yo Team 'Stanley' Jia Cheng Low ( Malaysia) Not awarded
Shūhei Kanai ( Japan) Jun Sheng Ho ( Malaysia)
Tsubasa Ōnishi ( Japan) Zi Hao Chew ( Malaysia)
- Hong Xin Cham ( Malaysia)
- Sin Yu Wee ( Malaysia)
- Jiann Yow Toh ( Malaysia)
- 'Jerard' Yong Leong Loo ( Malaysia)
- Jia Xin Lee ( Malaysia)

Women only

Year Winner 2nd 3rd
2014 United States Tessa Piccillo Poland Julia Aleksandra Gutowska South Africa Corli du Toit
2015 Republic of China Xiao-Wen 'Hobbit' Wang Mexico Beatriz Gallegos 'Betty' Garcia Japan Reia Torita
2016 Mexico Beatriz Gallegos 'Betty' Garcia United States Tessa Piccillo United States Stephanie Height
2017 United States Tessa Piccillo Mexico Beatriz Gallegos 'Betty' Garcia Republic of China Xiao-Wen 'Hobbit' Wang
2018 Republic of China Xiao-Wen 'Hobbit' Wang People's Republic of China Ni Kang Japan Reia Torita
2019 Mexico Beatriz Gallegos 'Betty' Garcia South Korea Miri Kim United States Tessa Piccillo

40 and over

Year Winner 2nd 3rd
2015 Japan Kiyoshi Kawamura Hong Kong Ken Wong Mexico Isaac Kanarek
2016 Japan Takahiko Hasegawa United States Steve Brown United States Richard Cobb
2017 United States Steve Brown United States Jose Madrigal United States Dale Oliver
2018 Japan Kōji Torita Hong Kong Man-Kin Wong Japan Takahiko Hasegawa
2019 Japan Takahiko Hasegawa United States Isaac Kanarek United States Myk el-Ahrairah

X

X division was divided into 3 divisions (3A, 4A, 5A) in 2003.

Year Winner 2nd 3rd
2000 Japan Hironori Mii Japan Takahiko Hasagawa United States Doctor Popular
2001 Japan Shingo Terada Japan Takahiro Hasegawa Japan Jun Aramaki
2002 Japan Daisuke Shimada Japan Tsubasa Oonishi Japan Takahiko Hasegawa

CB

Year Winner 2nd 3rd
2006 Japan Shinji Saito United States Shane Karan Japan Rei Iwakura
2007 Japan Shinji Saito Japan Ryuusei Saito United States John Narum
2008 Japan Shinji Saito United States John Narum Germany Dave Geigle
2009 Japan Shinji Saito Japan Naoto Okada Japan Rei Iwakura

SpinTop

Freestyle

Year Winner 2nd 3rd
2000 John Gates ( United States) Steve Brown ( United States) Dale Oliver ( United States)
2001 Felix Avellana ( United States) Dave Oliver ( United States) Mark Vargas ( United States)
2002 Dave Bazan ( United States) Felix Avellana ( United States) Mark Hayward ( United States)
2003 Miguel Correa ( United States) Andre Boulay ( United States) Takeshi Kamisato( United States)
2004 Matt Ritter ( United States) Miguel Correa ( United States) Jon Gates ( United States)
2005 Dave Bazan ( United States) Jon Gates ( United States) Takeshi Kamisato ( United States)
2006 Matt Ritter ( United States) Takeshi Kamisato ( United States) Alan Gray ( United States)
2007 Matt Ritter ( United States) Takeshi Kamisato ( United States) Jorge Alcoz ( Uruguay)
2008 Jon Gates ( United States) Mike Hout ( United States) Tom Connoly ( United States)
2009 Jorge Alcoz ( Uruguay) Felix Avellana ( United States) Mike Hout ( United States)
2010 Darren Kim ( United States) Chris Neff ( United States) Mike Hout ( United States)
2011 Chris Neff ( United States) Darren Kim ( United States) Omar Garza ( United States)
2012 Carlos Solís ( Nicaragua) Brian Caster ( United States) Mark Hayward ( United States)
2013 Gustavo Castro (Flag of Mexico.svg Mexico) Tyler Young ( United States) Salvador Martinez (Flag of Mexico.svg Mexico)
2014 Tyler Young ( United States) Daniel Konecny ( Czech Republic) Jakub Konecny ( Czech Republic)
2015 TAO Jorge Alcoz ( Uruguay) Kazuhito Miki ( Japan) Keita Watanabe ( Japan)
2016 Chris Neff ( United States) Eli Hickerson ( United States) Takahiko Hasegawa ( Japan)
2017 Jakub Konecny ( Czech Republic) Daniel Konecny ( Czech Republic) Jose Madrigal ( United States)
2018 Kanta Tani ( Japan) Jun Shimamura ( Japan) Takahiko Hasegawa ( Japan)
2019 Eli Hickerson ( United States) (tie)

Jose Madrigal ( United States) (tie)

Takahiko Hasegawa ( Japan)

Fixed tip

Year Winner 2nd 3rd
2011 fixed tip Mike Hout ( United States) Chris Neff ( United States) Darren Kim ( United States)

Ladder

Year Winner 2nd 3rd
2013 Eli Hickerson ( United States) Miguel Angel Chavez (Flag of Mexico.svg Mexico) Kirk Charles ( United States)

Diabolo

Freestyle

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2007  ?  ?  ?
2008 Ryuya Kaneko ( Japan) Rei Iwakura ( Japan) Hadrien Bennaceur ( France)
2009 Rei Iwakura ( Japan) Kunihisa Kawabe ( Japan) Shane Smith ( Japan)
2010 Kousuke Yoshida ( Japan) Yu Tsumura ( Japan) Naoshi Terasawa ( Japan)
2011  ?  ?  ?
2012 Ryuya Kaneko( Japan) Ouka( Japan) Yu Tsumura( United States)

Ladder (11 and under)

Year Winner 2nd 3rd
2007 Will Neiemier ( United States)  ?  ?
2008 No Entry No Entry No Entry
2009 Evan McAleenan ( United States)  ?  ?
2010 Evan McAleenan ( United States)  ?  ?
2011  ?  ?  ?

Ladder (12 to 16)

Year Winner 2nd 3rd
2006 Will Niemeier ( United States) Melood Benson ( United States) Dylan Benharris ( United States)
2007 Will Neiemier ( United States)  ?  ?
2008 Will Niemeier ( United States) Andrew Ruiz ( United States) Patrick Borgerding ( United States)
2009 Will Niemeier ( United States) Andrew Ruiz ( United States) Shane Smith ( United States)
2010 Will Niemeier ( United States)  ?  ?
2011  ?  ?  ?

Ladder (17 and over)

Year Winner 2nd 3rd
2006 Rei Iwakura ( Japan) Bennaceur Hadrien ( France) Abe Ziaimehr ( United States)
2007 Steven Chase ( United States)  ?  ?
2008 Ryuya Kaneko ( Japan) Kunihisa Kawabe ( Japan) Hadrien Bennaceur ( France)
2009 David Melons ( Japan) Kunihisa Kawabe ( Japan) Hiraku Fujii ( Japan)
2010 Kunihisa Kawabe ( Japan)  ?  ?
2011  ?  ?  ?

Fixed Axle

Year Winner 2nd 3rd
HPK Marketing
1999 Dave Schulte ( United States) Steve Brown ( United States)
World Yo-Yo Contest
2009 Drew Tetz ( United States) Jeff Coons ( United States) Ed Haponik ( United States)
2010 Randy Jansen ( United States) Drew Tetz ( United States) Stefan Benjamin ( United Kingdom)
2011 Colin Leland ( United States) Nate Sutter ( United States) Jacob Jensen ( United States)
2012 Ed Haponik ( United States) Ben Conde ( United States) Drew Tetz ( United States)
2013 Ben Conde ( United States) Nate Sutter ( United States) Ed Haponik ( United States)
2016 Ed Haponik ( United States) Mark McBride ( United States)
2019 Kyle Nations ( United States) John Russeth ( United States)

Team

Year Winner 2nd 3rd
Team Members Team Members Team Members
HPK Marketing
1999 Team Heimlech United States Ryan Lai Gotemba Pinocchio
( Japan)
 ? Team 4 Angels
( United States)
 ?
United States Sky Kyabu  ?  ?
United States Cody Kyabu  ?  ?
United States Alan Batangan  ?  ?
Hooters United States Ryan Kono Junk THP Japan Japan Keijiro Hasegawa Funz-A-Poppin'
Team Yomega
United States Eric Mitz
United States Cody Kiyabu Japan Koji Yokoyama United States Eric Twark
United States Gabriel Cabagbag Japan Takumi Nagase United States Dwane Forter
United States Ryan Lai Japan Masataka Umehara United States Jeff Medeiros
United States Paul Han Japan Junpei Suzuki United States Matt Kubera
United States Eric Masumori Japan Yuki Kudo United States Matt Rose
United States Ian Hoshino Japan Yuji Imatuji United States Mike Carreiro
United States Devin Yamada Japan Masaya Shimazaki United States Jon McNulty
United States Nana Sakamoto Japan Keita Saito United States Jerry Yuan
United States Casey Kodama Japan Kazuki Abe United States Joey Lacerday
United States Allan Leal Japan Keiichi Kura United States Brad Durnas
United States Alan Batagan Japan Yuji Hattori United States Chris Ciosek
United States Yves Young
World Yo-Yo Contest
2000 Team Off String Japan Hironori Mii Chocko Ball Family  ? Others D Japan Masato Inohara
Japan Shingo Terada  ? Japan Hidemasa Semba
Japan Takahiko Hasegawa  ? Japan Ryusei Saito
Japan Yu Kawada  ? Japan Jun Aramaki
Japan Kota Watanabe  ? -
2001 Out of America United States Patrick Mitchell Team TOP Japan Jun Aramaki Team Off String Japan Hironori Mii
 ? Japan Tomiyuki Watanabe Japan Shingo Terada
 ?  ? Japan Takahiko Hasegawa
 ?  ? Japan Yu Kawada
 ?  ? Japan Kota Watanabe
 ?  ? Japan Kenji Eto

Ladder

Was known as "Compulsory" in 1997 and as "Advanced/Recreational" in 1998 and 1999.

Year Winner 2nd 3rd
International Jugglers' Association
1997 United States Jason Tracy Japan Kenichi Nakamura United States Nalukai Hookano
MPK Marketing
1998 United States Ed Giulietti United States Valeri Krantz United States Joel Zink
1999 United States Ryan Zink Japan Junichi Morita United States Nemec Marcus

100m race

One-Hand Loop

Year Winner 2nd 3rd
International Jugglers' Association
1996 United States Dale Oliver United States Dale Myrberg United States Bill de Boisblanc
1997 Japan Kenichi Nakamura

Loops with Both Hands

Year Winner 2nd 3rd
International Jugglers' Association
1996 United States Steve Brown United States Mark Anderson United States Jon Gates
1997 United States Alex Garcia

Mod

Year Winner 2nd 3rd
World Yo-Yo Contest
2001 Maurice Chavez ( United States) Alan Gray ( United States) Takahiro Hasagawa ( Japan)
2002 Maurice Chavez ( United States) Matt Schmidt ( United States) Kaz Datashi ( Japan)
2003 Maurice Chavez ( United States) John Rollins ( United States) Roberto Jose Dos Santos (Flag of Mexico.svg Mexico)
Alan Gray ( United States)
2004 Shinobu Konmoto ( Japan) Frank Difeo ( United States) John Rollins ( United States)
2005 Shinobu Konmoto ( Japan) Marcio Adriano Alves ( Brazil) Dave Poyzer ( United States)
2006 Scott Stover ( United States) Shinobu Konmoto ( Japan) Dave Poyzer ( United States)
2007 Shinobu Konmoto ( Japan) Steve Chase ( United States) Kokyu Ueda ( Japan)
2008 Shinobu Konmoto ( Japan) Yuumi Shiga ( Japan) Kunihisa Kawabe ( Japan)
2009 Yuumi Shiga ( Japan) Ettore Ferro ( Italy) Shinobu Konmoto ( Japan)
2010 Ettore Ferro ( Italy) Tetsuya Hoshino ( Japan) Landon Balk ( United States)
2011 Landon Balk ( United States) Richy Nye ( United States) Perry Prine ( United States)
2012 Landon Balk ( United States)

Iron Mod

Year Winner 2nd
World Yo-Yo Contest
2005 Takeshi Kamisato ( United States) Rob Tsou ( United States)
Seth Peterson ( United States) Kyle Weems ( United States)
2006 Eric Wolff ( United States) Takeshi Kamisato ( United States)
Alan Gray ( United States) Seth Peterson ( United States)
2007 Eric Wolff ( United States) Shinobu Konmato ( Japan)
Rob Tsou ( United States) Takahiko Hasegawa ( Japan)
2008 Shinobu Konmato ( Japan) Eric Wolff ( United States)
Yuumi Shiga ( Japan) Alan Gray ( United States)
2009 Yuumi Shiga ( Japan) Eric Wolff ( United States)
Takahiko Hasegawa ( Japan) Alan Gray ( United States)
2010 Yuumi Shiga ( Japan) Keith Skip Mitton ( Australia)
Takahiko Hasegawa ( Japan) Perry Prine ( United States)
2011 Perry Prine ( United States) Yuumi Shiga ( Japan)
Landon Balk ( United States) Takahiko Hasegawa ( Japan)

Sport

String & Looping

7 to 8

Year Winner 2nd 3rd
2000 Benjamin Conde ( United States) Nicholas Walker ( United States) Ann Connolly ( United States)
2001 Benjamin Conde ( United States)

9 to 10

Year Winner 2nd 3rd
2000 Jimmy Young ( United States) Griffin Cash ( United States) Kendra Krantz ( United States)
2001 Jonathan Belcher ( United States) Nicholas Walker ( United States)

11 to 12

Year Winner 2nd 3rd
2000 Nicky Kodama ( United States) Andrew Silverstein ( United States) Max Bradshaw ( United States)
2001 Mikey McCabe ( United States) Koichiro Mori ( Japan) Kevin Elvin ( United States)

13 to 14

Year Winner 2nd 3rd
2000 Matthew Haroney ( United States) Yuusuke Maruyama ( Japan) Tsubasa Onishi ( Japan)
2001 Kenta Matsuoka ( Japan) Brad Dumas ( United States) Alex Shahparnia ( United States)

15 to 16

Year Winner 2nd 3rd
2000 Riley Lester ( United States) Dave McLallen ( United States) Jonathan Bryan ( United States)
2001 Rob Kitts ( United States) Jessica Noll ( United States)

17 to 25

Year Winner 2nd 3rd
2000 Yuji Imatsaji ( Japan) Richard Hertzberg ( United States) Daniel Wendland ( United States)
2001 Maya Nakamura ( Japan) Naoto ( Japan) Saya Sasaki ( Japan)

26 to 45

Year Winner 2nd 3rd
2000 Greg Beatty ( United States) Keijiro Ono ( Japan) Christal Cullymore ( United States)
2001 Thomas Connolly ( United States) Glasseye ( United States) Justin Adam ( United States)

46 to 65

Year Winner 2nd 3rd
2000 Larry Kilby ( United States) Stuart Crump ( United States) Mari McCabe ( United States)
2001 John Bozung ( United States) Larry Kilby ( United States)

66 to 106

Year Winner 2nd 3rd
2001 Gary Hill ( United States)

Beginner

Year Winner 2nd 3rd
2000 Sean Curran ( United States) Mike Busch ( United States) Tim Skalland ( United States)
2001 Nikoli Zygo ( United States) Dennis Shatter ( United States) Mark Leithead ( United States)

Advanced

Year Winner 2nd 3rd
2000 Felix Avellana ( United States) Gary Longoria ( United States) David Guttenplan ( United States)
2001 Alex Poole ( United States) Valerie Oliver ( United States) Hank Freeman ( United States)

Expert

Year Winner 2nd 3rd
2000 Jon Gates ( United States) Steve Brown ( United States) Dale Oliver ( United States)
2001 Felix Avellana ( United States) Dale Oliver ( United States) Mark Vargas ( United States)

String

7 to 8

Year Winner 2nd 3rd
2002 William Nix ( United States)
2003 Merged to "10 and under" division

9 to 10

Year Winner 2nd 3rd
2002 Ben Conde ( United States) Nicholas Walker ( United States) Graham Nix ( United States)
2003 Merged to "10 and under" division

10 & Under

Year Winner 2nd 3rd
2003 Ben Conde ( United States) John Narum ( United States)
2004 John Bozung  ?  ?
2005 Isaiah Behhell ( United States) Josh Ellis ( United States) Tylor Mollan ( United States)
2006 Sean Micca ( United States) Kevin Clutter ( United States) Matthew Stewart ( United States)
2007 Kelly Micca ( United States) Bradlee Nadeau ( United States) Tylor Mollan ( United States)
2008 Bryant Baus ( United States)
2009  ?  ? Danielle Williams
2010 Dylan Swart ( United States) Connor O'Malley ( United States) ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Hajime Sakauchi ( Japan) Kaleb Zuckerman( United States)

11 to 12

Year Winner 2nd 3rd
2002 John Esfeld ( United States) Kevin Elvin ( United States)
2003 Nicholsas Walker ( United States) Ann Connolly ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Ryan Scott ( United States) Michael Ferdico ( United States) Andrew Ruiz ( United States)
2006 Dan Dietz ( United States) Paul Williams ( United States) Jonathan Schwartz ( United States)
2007 Nick Kozak ( United States) Ethan Bein ( United States) Theo Viola ( United States)
2008 Ben de Wet (South Africa) Omar Iarranaga, ( United States) Theo Viola ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Morgan Alexander ( United States) Kenneth La ( United States) Chandler Hudson ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Brett Jeffery( United States) Ben Viore( United States)

13 to 14

Year Winner 2nd 3rd
2002 Tom Hebblethwaite ( United States) Koichirou Mori ( United States) Landon Balk ( United States)
2003 Merged to "13 to 16" division

15 to 16

Year Winner 2nd 3rd
2002 Paul Han ( United States) Adam Denuchy ( United States) Damian Talavera ( United States)
2003 Merged to "13 to 16" division

13 to 16

Year Winner 2nd 3rd
2002 Paul Han ( United States) Adam Denuchy ( United States) Damian Talavera ( United States)
2003 Mike McCabe ( United States) Dennis Slater ( United States) Nick Gumlaw ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Brandon Murphy ( United States) Nicholas Walker ( United States) Mike Cogan ( United States)
2006 Chris Hawley ( United States) Alex Brant ( United States) Will Neimeier ( United States)
2007 Alex Brant ( United States) Mcleod Benson ( United States) Emmet Yeager ( United States)
2008 Mikhail Baklanov ( United States) Andrew Ruiz ( United States) Michael Sparhawk ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Isaac Parris ( United States) Ben Alexander ( United States) Marshall Nye ( United States)
2011 Kelly Carney ( United States) Clare Evans ( United States)  ?
2012 Doug Kapinos( United States) Nic Patane( United States) Stephanie Haight( United States)

17 to 29

Year Winner 2nd 3rd
Started as "17 to 25" division
2002 Masahiro Tanikawa ( United States) Jan Schmutz ( Switzerland) Naoto Ichimura ( Japan)
Changed to "17 to 29" division
2003 Nato Ichimura ( Japan) Dave Geigle ( Germany) Mina Tanikawa ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Kengo Okubo ( United States) Saya Sasaki ( United States) John Robot ( United States)
2006 Pat Cuartero ( United States) Masanobu Hishida ( Japan) Andrew Robinson ( United States)
2007 Hishida Masanobu ( Japan) Saul Arjona ( United States) Pat Cuartero ( United States)
2008 Masanobu Hishida ( Japan) Nathan Crissey ( United States) Omar Guitierez ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Landon Balk ( United States) Naoshi Terasawa ( United States) Boyd Seth ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Sho Aketo( Japan) Boyd Seth( United States)

30 to 44

Year Winner 2nd 3rd
Started as "26 to 45" division
2002 John Lindberg ( United States) Tom Connolly ( United States) Dave Bazan ( United States)
Changed to "30 to 44" division
2003 Tom Connolly ( United States) Kevin Brumfield ( United States) John Lindberg ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Russell Bean ( United States) Isaac Kanarek ( United States) Andy Brant ( United States)
2006 Andy Smith ( United States) Isaac Kanarek ( United States) Kevin Jones ( United States)
2007 Ed Haponik ( United States) Chadd Gromaski ( United States) John Shea ( United States)
2008 Man-Kin Wong ( United States) Chadd Gromaski ( United States) Isaac Kauarek ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Masanobu Hishida ( Japan) Ed Haponik ( United States) Toby Ratcliffe ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Issac Kanarek( United States) Ed Haponik( United States) Bart Cusik( United States)

46 to 65

Year Winner 2nd 3rd
2002 John Bozung ( United States) Larry Kilby ( United States) Bill Elvin ( United States)
2003 Merged to "45 & Over" division

45 & Over

Year Winner 2nd 3rd
2003 John Bozung ( United States) Larry Kilby ( United States) Jack Finn ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Larry Kirby ( United States) J. Johnoson ( United States) Tom Connolly ( United States)
2006 Tom Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States) Jack Finn ( United States)
2007 Andy Smith ( United States) Jim Johnson ( United States) Larry Kilby ( United States)
2008 Jack Finn ( United States) Thomas Connelly ( United States) Barend de Wet (South Africa)
2009  ?  ?  ?
2010 Jack Finn ( United States) Tom Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Tom Connolly( United States) John Bozung( United States) Satoru Sakauchi( Japan)

World

Year Winner 2nd 3rd
2003 Kensuke Goto ( Japan) Andrew Conde ( United States) Cody Taylor ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Hiroyuki Suzuki ( Japan) Rob Kitts ( United States) Ben Tredway ( United States)
2006 Hiroyuki Suzuki ( United States) Luke Roberts ( United States) Jake Maloney ( United States)
2007 Alan Grimberg ( United States) Spencer Parsons ( United States) Will Neimeier ( United States)
2008 Javier Augusto Martinez (Flag of Mexico.svg Mexico) Alan Grimberg ( United States) Yu-Pei Liew ( Hong Kong)
2009  ?  ?  ?
2010 Man-Fai Chan ( Hong Kong) Connor Scholten ( United States) Ian Johnson ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Man Fai Chan ( Hong Kong) Man Kin Wong ( Hong Kong) Masanobu Hishida ( Japan)

Looping

7 to 8 

Year Winner 2nd 3rd
2002 No Entry
2003 Merged to "10 and under" division

9 to 10

Year Winner 2nd 3rd
2002 Ben Conde ( United States)
2003 Merged to "10 and under" division

10 & Under

Year Winner 2nd 3rd
2003 Ben Conde ( United States) John Narum ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Tylor Mollan ( United States) Isaiah Bethell ( United States)
2006 Sean Micca ( United States) Brian Williams ( United States) Kelly Micca ( United States)
2007 Tylor Mollan ( United States) Noah Gendron ( United States) Kelly Micca ( United States)
2008 Bryant Baus ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 No Entry
2011  ?  ?  ?
2012 Hajime Sakauchi( Japan)

11 to 12

Year Winner 2nd 3rd
2002 John Esfeld ( United States) Omar Acosta ( United States)
2003 No Entry
2004  ?  ?  ?
2005 Michael Feridco ( United States) Josef Ameur ( United States) Kieran O'Sulliva ( United States)
2006 Paul Williams ( United States) Dan Dietz ( United States) Joshua Ellis ( United States)
2007 Nathaniel Gendron ( United States) Nick Kozak ( United States) Theo Viola ( United States)
2008 Theo Viola ( United States) Tyler Mollan ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 No Entry
2011  ?  ?  ?
2012 No Entry

13 to 14

Year Winner 2nd 3rd
2002 Hiroyuki Suzuki ( Japan) Koichirou Mori ( Japan) Andrew Conde ( United States)
2003 Merged to "13 to 16" division

15 to 16

Year Winner 2nd 3rd
2002 Tsubasa Onishi ( Japan) Rob Kitts ( United States) Dominique Vionnet ( United States)
2003 Merged to "13 to 16" division

13 to 16

Year Winner 2nd 3rd
2003 Koichiro Mori ( Japan) Mike McCabe ( United States) John Esfeld ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Alex Brant ( United States) Brett Stromp ( United States)
2006 Alex Kim ( United States) Alex Brandt ( United States) Spencer Parsons ( United States)
2007 Mcleod Benson ( United States) Alex Brant ( United States) Chris Hawley ( United States)
2008 Spencer Parsons ( United States) Andrew Ruiz ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Isaac Parris ( United States) Marshall Nye ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Nicholas Patane( United States) Doug Kapinos( United States)

17 to 29

Year Winner 2nd 3rd
Started as "17 to 25" division
2002 Shota Aizawa ( Japan) Rob Kitts ( United States) Mina Tanikawa ( United States)
Changed to "17 to 29" division
2003 Sota Tamechika ( Japan) Mina Tanikawa ( United States) Daisuke Urano ( Japan)
2004  ?  ?  ?
2005 Kengo Okubo ( Japan) Wing-Man Tse ( Hong Kong) Masanobu Hishida ( Japan)
2006 Hikaru Igarashi ( Japan) Atsushi Yamada ( Japan) Pat Cuartero ( United States)
2007 Patrick Mitchell ( United States) Joshua Van Dalen ( Netherlands) Masanobu Hishida ( Japan)
2008 Benson McLeod ( United States) Masanobu Hishida ( Japan) Nathan Crissey ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Yu Tsumura ( Japan) Kousuke Yoshida ( Japan) Naoshi Terasawa ( Japan)
2011  ?  ?  ?
2012 Sho Aketo( Japan)

30 to 44

Year Winner 2nd 3rd
Started as "26 to 45" division
2002 Dave Bazan ( United States) Tom Connoly ( United States)
Changed to "30 to 44" division
2003 Tom Connolly ( United States) Kevin Brumfield ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Isaac Kanarek (Flag of Mexico.svg Mexico) Ken Russell ( United States) Cole Rominger ( United States)
2006 Isaac Kanarek (Flag of Mexico.svg Mexico) Andy Brandt ( United States) Alicia Ameur ( United States)
2007 Man-Kin Wong ( Hong Kong) Isaac Kanarek (Flag of Mexico.svg Mexico) John Shea ( United States)
2008 Man-Kin Wong ( Hong Kong) Isaac Kamarek (Flag of Mexico.svg Mexico) Chadd Gromaski ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Kenichi Iida ( Japan) Ken Wong ( United States) Masanobu Hishida ( Japan)
2011  ?  ?  ?
2012 Isaac Kanarek( United States)

46 to 65

Year Winner 2nd 3rd
2002 Larry Kilby ( United States) John Bozung ( United States)
2003 Merged to "10 and under" division

45 & Over

Year Winner 2nd 3rd
2003 Larry Kilby ( United States) John Bozung ( United States) Stuart Crump ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Tom Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States) Jack Finn ( United States)
2006 Larry Kilby ( United States) Tom Connolly ( United States) Jack Finn ( United States)
2007 Tom Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States) Jack Finn ( United States)
2008 Thomas Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States) Barend de Wet ( South Africa)
2009  ?  ?  ?
2010 Tom Connolly ( United States) Larry Kilby ( United States)
2011  ?  ?  ?
2012 Satoru Sakauchi( Japan) Larry Kilby( United States) Tom Connolly( United States)

World

Year Winner 2nd 3rd
2003 Hiroyuki Suzuki ( Japan) Tsubasa Onishi ( Japan) Andrew Conde ( United States)
2004  ?  ?  ?
2005 Hiroyuki Suzuki ( Japan) Tsubasa Onishi ( Japan) Daisuke Simada ( Japan)
2006 Hiroyuki Suzuki ( Japan) Tsubasa Onishi ( Japan) Luke Roberts ( United States)
2007 Chun-Hay Chan ( Hong Kong) Atsushi Yamada ( Japan) Tsubasa Onishi ( Japan)
2008 Jake Maloney ( United States) Paul Williams ( United States)
2009  ?  ?  ?
2010 Yu Tsumura ( Japan) Kousuke Yoshida ( Japan) Kenichi Iida ( Japan)
2011  ?  ?  ?
2012 Yu Tsumura( United States) Liu Manki( Hong Kong) Mau Fai Chan( Hong Kong)
kids search engine
List of Yo-yo world champions Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.