BAFTA Award for Best Production Design facts for kids

Kids Encyclopedia Facts

List of winners of the BAFTA Awards from 1964 to the present in the category "Best Production Design".

Winners and nominees

1960s

Best Production Design (and Art Direction)
1968: 2001: A Space Odyssey – Ernest Archer, Harry Lange and Anthony Masters

  • The Charge of the Light Brigade – Edward Marshall
  • Oliver! – John Box
  • Romeo and Juliet – Renzo Mongiardino

1969: Oh! What a Lovely War – Donald M. Ashton

  • Hello, Dolly! – John DeCuir
  • War and Peace – Mikhail Bogdanov, Gennadi Myasnikov
  • Women in Love – Luciana Arrighi

1970s

1970: Waterloo – Mario Garbuglia

  • Anne of the Thousand Days – Maurice Carter
  • Ryan's Daughter – Stephen B. Grimes
  • Scrooge – Terence Marsh

1971: Death in Venice (Morte a Venezia) – Ferdinando Scarfiotti

  • The Go-Between – Carmen Dillon
  • Nicholas and Alexandra – John Box
  • The Tales of Beatrix Potter – Christine Edzard

1972: Cabaret – Rolf Zehetbauer

  • A Clockwork Orange – John Barry
  • Lady Caroline Lamb – Carmen Dillon
  • Young Winston – Donald M. Ashton and Geoffrey Drake

1973: The Hireling – Natasha Kroll

  • England Made Me – Tony Woollard
  • Roma – Danilo Donati
  • SleuthKen Adam

1974: The Great Gatsby – John Box

  • Chinatown – Richard Sylbert
  • Murder on the Orient Express – Tony Walton
  • The Three Musketeers – Brian Eatwell

1975: Rollerball – John Box

  • Barry LyndonKen Adam
  • The Day of the Locust – Richard MacDonald
  • The Towering Inferno – William J. Creber

1976: Bugsy Malone – Geoffrey Kirkland

  • All the President's Men – George Jenkins
  • King Kong – Mario Chiari and Dale Hennesy
  • The Slipper and the Rose – Ray Simm

1977: Fellini's Casanova (Il casanova di Federico Fellini) – Danilo Donati and Federico Fellini

  • A Bridge Too Far – Terence Marsh
  • The Spy Who Loved MeKen Adam
  • Valentino – Philip Harrison

1978: Close Encounters of the Third Kind – Joe Alves

1979: Alien – Michael Seymour

  • Apocalypse Now – Dean Tavoularis
  • The Europeans – Jeremiah Rusconi
  • Yanks – Brian Morris

1980s

1980: The Elephant Man – Stuart Craig

1981: Raiders of the Lost Ark – Norman Reynolds

  • Chariots of Fire – Roger Hall
  • The French Lieutenant's WomanAssheton Gorton
  • Tess – Pierre Guffroy

1982: Blade Runner – Lawrence G. Paull

1983: La Traviata – Gianni Quaranta and Franco Zeffirelli

1984: The Killing Fields – Roy Walker

1985: Brazil – Norman Garwood

1986: A Room with a View – Brian Ackland-Snow and Gianni Quaranta

  • Aliens – Peter Lamont
  • The Mission – Stuart Craig
  • Ran – Shinobu and Yoshirō Muraki

1987: Radio Days – Santo Loquasto

  • Hope and Glory – Anthony Pratt
  • Jean de Florette – Bernard Vézat
  • The Untouchables – William A. Elliott

1988: Tucker: The Man and His Dream – Dean Tavoularis

  • Empire of the Sun – Norman Reynolds
  • The Last Emperor – Ferdinando Scarfiotti
  • Who Framed Roger Rabbit – Elliot Scott

1989: The Adventures of Baron Munchausen – Dante Ferretti

  • Batman – Anton Furst
  • Dangerous Liaisons – Stuart Craig
  • Henry V – Tim Harvey

1990s

1990: Dick Tracy – Richard Sylbert

  • Cinema Paradiso (Nuovo cinema Paradiso) – Andrea Crisanti
  • The Hunt for Red October – Terence Marsh
  • The Sheltering Sky – Gianni Silvestri

1991: Edward Scissorhands – Bo Welch

  • The Addams Family – Richard MacDonald
  • Cyrano de Bergerac – Ezio Frigerio
  • Terminator 2: Judgment Day – Joseph C. Nemec III

1992: Strictly BallroomCatherine Martin

  • Chaplin – Stuart Craig
  • Howards End – Luciana Arrighi
  • The Last of the Mohicans – Wolf Kroeger

1993: The Piano – Andrew McAlpine

  • The Age of Innocence – Dante Ferretti
  • Bram Stoker's Dracula – Thomas E. Sanders
  • Schindler's List – Allan Starski

1994: Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles – Dante Ferretti

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert – Colin Gibson and Owen Paterson
  • Frankenstein – Tim Harvey
  • The Mask – Craig Stearns

1995: Apollo 13 – Michael Corenblith

  • Braveheart – Thomas E. Sanders
  • The Madness of King GeorgeKen Adam
  • Sense and Sensibility – Luciana Arrighi

1996: Richard III – Tony Burrough

  • The English Patient – Stuart Craig
  • Evita – Brian Morris
  • Hamlet – Tim Harvey

1997: Romeo + JulietCatherine Martin

  • L.A. Confidential – Jeannine Claudia Oppewall
  • Mrs Brown – Martin Childs
  • Titanic – Peter Lamont

1998: The Truman Show – Dennis Gassner

  • Elizabeth – John Myhre
  • Saving Private Ryan – Thomas E. Sanders
  • Shakespeare in Love – Martin Childs

1999: Sleepy Hollow – Rick Heinrichs

  • American Beauty – Naomi Shohan
  • Angela's Ashes – Geoffrey Kirkland
  • The End of the Affair – Anthony Pratt
  • The MatrixOwen Paterson

2000s

2000: Gladiator – Arthur Max

  • Chocolat – David Gropman
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) – Timmy Yip
  • O Brother, Where Art Thou? – Dennis Gassner
  • Quills – Martin Childs

2001: Amélie (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain) – Aline Bonetto

2002: Road to Perdition – Dennis Gassner

2003: Master and Commander: The Far Side of the World – William Sandell

2004: The Aviator – Dante Ferretti

  • Finding Neverland – Gemma Jackson
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban – Stuart Craig
  • House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) – Tingxiao Huo
  • Vera Drake – Eve Stewart

2005: Harry Potter and the Goblet of Fire – Stuart Craig

  • Batman Begins – Nathan Crowley
  • Charlie and the Chocolate Factory – Alex McDowell
  • King Kong – Grant Major
  • Memoirs of a Geisha – John Myhre

2006: Children of Men – Jim Clay, Geoffrey Kirkland and Jennifer Williams

2007: Atonement – Sarah Greenwood and Katie Spencer

2008: The Curious Case of Benjamin Button – Donald Graham Burt and Victor J. Zolfo

  • Changeling – Gary Fettis and James J. Murakami
  • The Dark Knight – Nathan Crowley, Peter Lando
  • Revolutionary Road – Debra Schutt and Kristi Zea
  • Slumdog Millionaire – Michelle Day and Mark Digby

2009: Avatar – Rick Carter, Robert Stromberg and Kim Sinclair

  • District 9 – Philip Ivey, Guy Potgieter
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince – Stuart Craig, Stephanie McMillan
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus – Dave Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith
  • Inglourious Basterds – David Wasco, Sandy Reynolds Wasco

2010s

2010: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias and Doug Mowat – Inception

  • Robert Stromberg and Karen O’Hara – Alice in Wonderland
  • Thérèse DePrez and Tora Peterson – Black Swan
  • Eve Stewart and Judy Farr – The King's Speech
  • Jess Gonchor and Nancy Haigh – True Grit

2011: Dante Ferretti, Francesca Lo SchiavoHugo

  • Laurence Bennett, Robert Gould – The Artist
  • Rick Carter, Lee Sandales – War Horse
  • Stuart Craig, Stephenie McMillan – Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
  • Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald – Tinker Tailor Soldier Spy

BAFTA Award for Best Production Design Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.