kids encyclopedia robot

2017–18 UEFA Europa League facts for kids

Kids Encyclopedia Facts

{{Infobox international football competition | tourney_name = UEFA Europa League | year = 2017–18 | image = Parc OL.jpg | size = 275 | caption = The Parc Olympique Lyonnais in Décines-Charpieu hosted the final | dates = Qualifying:
29 June – 24 August 2017
Competition proper:
14 September 2017 – 16 May 2018 | num_teams = Competition proper: 48+8
Total: 157+33 | associations = 55 | champion_other = Spain Atlético Madrid | count = 3 | second_other = France Marseille | matches = 205 | goals = 556 | attendance =

The 2017–18 UEFA Europa League was the 47th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the 9th season since it was renamed from the UEFA Cup to the UEFA Europa League.

The last game was played at the Parc Olympique Lyonnais in Décines-Charpieu, France. Atlético Madrid won against Marseille to win their third Europa League title.

As winners, Atlético Madrid played against the winners of the 2017–18 UEFA Champions League, Real Madrid, in the 2018 UEFA Super Cup. They also automatically qualified for the 2018–19 UEFA Champions League group stage, but since they had already qualified through their league performance, the berth reserved was given to the third-placed team of the 2017–18 Ligue 1.

Manchester United qualified for the 2017–18 UEFA Champions League as winners of the Europa League. They were unable to defend their title as they qualified for the Champions League knockout phase.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • LC: League Cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season European competition play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Russia CSKA Moscow (UCL GS) Spain Atlético Madrid (UCL GS) Russia Spartak Moscow (UCL GS) Germany RB Leipzig (UCL GS)
Scotland Celtic (UCL GS) Portugal Sporting CP (UCL GS) Italy Napoli (UCL GS) Germany Borussia Dortmund (UCL GS)
Group stage
Spain Villarreal (5th) Portugal Vitória de Guimarães (4th) Switzerland Lugano (3rd) Turkey İstanbul Başakşehir (UCL PO)
Spain Real Sociedad (6th) France Lyon (4th) Czech Republic Fastav Zlín (CW) Switzerland Young Boys (UCL PO)
Germany 1. FC Köln (5th) Russia Lokomotiv Moscow (CW) Denmark Copenhagen (UCL PO) France Nice (UCL PO)
Germany Hertha BSC (6th) Ukraine Zorya Luhansk (3rd) Czech Republic Slavia Prague (UCL PO) Germany 1899 Hoffenheim (UCL PO)
England Arsenal (CW) Belgium Zulte Waregem (CW) Croatia Rijeka (UCL PO) Romania FCSB (UCL PO)
Italy Atalanta (4th) Netherlands Vitesse (CW) Kazakhstan Astana (UCL PO)
Italy Lazio (5th) Turkey Konyaspor (CW) Israel Hapoel Be'er Sheva (UCL PO)
Play-off round
Belarus BATE Borisov (UCL Q3) Norway Rosenborg (UCL Q3) Moldova Sheriff Tiraspol (UCL Q3) Ukraine Dynamo Kyiv (UCL Q3)
Poland Legia Warsaw (UCL Q3) Bulgaria Ludogorets Razgrad (UCL Q3) Serbia Partizan (UCL Q3) Greece AEK Athens (UCL Q3)
Iceland FH (UCL Q3) Romania Viitorul Constanța (UCL Q3) Czech Republic Viktoria Plzeň (UCL Q3) Belgium Club Brugge (UCL Q3)
Republic of Macedonia Vardar (UCL Q3) Austria Red Bull Salzburg (UCL Q3) Netherlands Ajax (UCL Q3)
Third qualifying round
Spain Athletic Bilbao (7th) France Bordeaux (6th) Netherlands PSV Eindhoven (3rd) Romania Universitatea Craiova (5th)[Note ROU]
Germany SC Freiburg (7th) Russia Zenit Saint Petersburg (3rd) Turkey Fenerbahçe (3rd) Austria Austria Wien (2nd)
England Everton (7th) Russia Krasnodar (4th) Switzerland Sion (4th) Croatia Dinamo Zagreb (2nd)
Italy Milan (6th) Ukraine Olimpik Donetsk (4th) Czech Republic Sparta Prague (3rd) Poland Arka Gdynia (CW)
Portugal Braga (5th) Ukraine Oleksandriya (5th) Greece PAOK (CW)
Portugal Marítimo (6th) Belgium Gent (3rd) Greece Panathinaikos (3rd)
France Marseille (5th) Belgium Oostende (PW) Romania Dinamo București (3rd)
Second qualifying round
Netherlands Utrecht (PW) Greece Panionios (5th) Republic of Cyprus Apollon Limassol (CW) Israel Bnei Yehuda (CW)
Turkey Galatasaray (4th) Romania Astra Giurgiu (6th)[Note ROU] Belarus Dinamo Brest (CW) Denmark Brøndby (2nd)
Switzerland Luzern (5th) Austria Sturm Graz (3rd) Sweden Östersund (CW) Scotland Aberdeen (2nd)
Czech Republic Mladá Boleslav (4th) Croatia Hajduk Split (3rd) Norway Brann (2nd) Azerbaijan Gabala (2nd)
First qualifying round
Austria Rheindorf Altach (4th) Kazakhstan Ordabasy (4th) Finland VPS (4th) Northern Ireland Crusaders (2nd)
Croatia Osijek (4th) Bulgaria Botev Plovdiv (CW) Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (CW) Northern Ireland Coleraine (3rd)
Poland Jagiellonia Białystok (2nd) Bulgaria Levski Sofia (3rd) Bosnia and Herzegovina Željezničar Sarajevo (2nd) Northern Ireland Ballymena United (PW)
Poland Lech Poznań (3rd) Bulgaria Dunav Ruse (4th)[Note BUL] Bosnia and Herzegovina Sarajevo (3rd) Estonia Levadia Tallinn (2nd)
Republic of Cyprus AEK Larnaca (2nd) Slovenia Domžale (CW) Albania Tirana (CW) Estonia Nõmme Kalju (3rd)
Republic of Cyprus AEL Limassol (4th) Slovenia Gorica (2nd) Albania Partizani Tirana (2nd) Estonia Flora Tallinn (4th)
Belarus Shakhtyor Soligorsk (2nd) Slovenia Olimpija Ljubljana (3rd) Albania Skënderbeu Korçë (3rd) Armenia Shirak (CW)
Belarus Dinamo Minsk (3rd) Slovakia Slovan Bratislava (CW) Republic of Macedonia Pelister (CW) Armenia Gandzasar Kapan (2nd)
Sweden AIK (2nd) Slovakia Ružomberok (3rd) Republic of Macedonia Shkëndija (2nd) Armenia Pyunik (4th)
Sweden IFK Norrköping (3rd) Slovakia Trenčín (4th) Republic of Macedonia Rabotnički (3rd) Faroe Islands(CW)
Norway Odd (3rd) Liechtenstein Vaduz (CW) Republic of Ireland Cork City (CW) Faroe Islands NSÍ Runavík (3rd)
Norway Haugesund (4th) Hungary Ferencváros (CW) Republic of Ireland Derry City (3rd)[Note IRL] Faroe Islands B36 Tórshavn (4th)
Israel Maccabi Tel Aviv (2nd) Hungary Videoton (2nd) Republic of Ireland Shamrock Rovers (4th) Malta Floriana (CW)
Israel Beitar Jerusalem (3rd) Hungary Vasas (3rd) Latvia Ventspils (CW) Malta Balzan (2nd)
Denmark Lyngby (3rd) Moldova Dacia Chișinău (2nd) Latvia Jelgava (2nd) Malta Valletta (4th)[Note MLT]
Denmark Midtjylland (PW) Moldova Milsami Orhei (3rd) Latvia Liepāja (4th) Wales Bala Town (CW)
Scotland Rangers (3rd) Moldova Zaria Bălți (4th) Luxembourg Differdange 03 (2nd) Wales Connah's Quay Nomads (2nd)
Scotland St Johnstone (4th) Iceland Valur (CW) Luxembourg Fola Esch (3rd) Wales Bangor City (PW)
Azerbaijan Inter Baku (3rd) Iceland Stjarnan (2nd) Luxembourg Progrès Niederkorn (4th) Gibraltar Lincoln Red Imps (2nd)
Azerbaijan Zira (4th) Iceland KR (3rd) Montenegro Sutjeska Nikšić (CW) Gibraltar St Joseph's (3rd)
Serbia Red Star Belgrade (2nd) Georgia (country) Torpedo Kutaisi (CW) Montenegro Zeta (2nd) Andorra UE Santa Coloma (CW)
Serbia Vojvodina (3rd) Georgia (country) Chikhura Sachkhere (2nd) Montenegro Mladost Podgorica (3rd) Andorra Sant Julià (2nd)
Serbia Mladost Lučani (4th) Georgia (country) Dinamo Batumi (3rd) Lithuania Trakai (2nd) San Marino Tre Penne (CW)
Kazakhstan Kairat (2nd) Finland SJK (CW) Lithuania Sūduva Marijampolė (3rd) San Marino Folgore (3rd)
Kazakhstan Irtysh Pavlodar (3rd) Finland HJK (2nd) Lithuania Atlantas (4th) Kosovo Prishtina (2nd)[Note KOS]

Notably two teams take part in the competition that are not playing in their national top division, Tirana (2nd tier) and Vaduz (representing Liechtenstein, playing in Swiss 2nd tier).

Notes

Round and draw dates

The schedule of the competition is as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 19 June 2017 29 June 2017 6 July 2017
Second qualifying round 13 July 2017 20 July 2017
Third qualifying round 14 July 2017 27 July 2017 3 August 2017
Play-off Play-off round 4 August 2017 17 August 2017 24 August 2017
Group stage Matchday 1 25 August 2017
(Monaco)
14 September 2017
Matchday 2 28 September 2017
Matchday 3 19 October 2017
Matchday 4 2 November 2017
Matchday 5 23 November 2017
Matchday 6 7 December 2017
Knockout phase Round of 32 11 December 2017 15 February 2018 22 February 2018
Round of 16 23 February 2018 8 March 2018 15 March 2018
Quarter-finals 16 March 2018 5 April 2018 12 April 2018
Semi-finals 13 April 2018 26 April 2018 3 May 2018
Final 16 May 2018 at Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu

Matches in the qualifying, play-off, and knockout rounds may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Group stage

The draw for the group stage was held on 25 August 2017, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco. The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association cannot be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on their 2017 UEFA club coefficients.

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advanced to the round of 32, where they were joined by the eight third-placed teams of the 2017–18 UEFA Champions League group stage. The matchdays were 14 September, 28 September, 19 October, 2 November, 23 November, and 7 December 2017.

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification VIL AST SLP MTA
1 Spain Villarreal 6 3 2 1 10 6 +4 11 Advance to knockout phase 3–1 2–2 0–1
2 Kazakhstan Astana 6 3 1 2 10 7 +3 10 2–3 1–1 4–0
3 Czech Republic Slavia Prague 6 2 2 2 6 6 0 8 0–2 0–1 1–0
4 Israel Maccabi Tel Aviv 6 1 1 4 1 8 −7 4 0–0 0–1 0–2
Source: UEFA

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification DKV PAR YB SKE
1 Ukraine Dynamo Kyiv 6 4 1 1 15 9 +6 13 Advance to knockout phase 4–1 2–2 3–1
2 Serbia Partizan 6 2 2 2 8 9 −1 8 2–3 2–1 2–0
3 Switzerland Young Boys 6 1 3 2 7 8 −1 6 0–1 1–1 2–1
4 Albania Skënderbeu Korçë 6 1 2 3 6 10 −4 5 3–2 0–0 1–1
Source: UEFA

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification BRA LUD IBS HOF
1 Portugal Braga 6 3 1 2 9 8 +1 10 Advance to knockout phase 0–2 2–1 3–1
2 Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 2 3 1 7 5 +2 9 1–1 1–2 2–1
3 Turkey İstanbul Başakşehir 6 2 2 2 7 8 −1 8 2–1 0–0 1–1
4 Germany 1899 Hoffenheim 6 1 2 3 8 10 −2 5 1–2 1–1 3–1
Source: UEFA

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification MIL AEK RJK AW
1 Italy Milan 6 3 2 1 13 6 +7 11 Advance to knockout phase 0–0 3–2 5–1
2 Greece AEK Athens 6 1 5 0 6 5 +1 8 0–0 2–2 2–2
3 Croatia Rijeka 6 2 1 3 11 12 −1 7 2–0 1–2 1–4
4 Austria Austria Wien 6 1 2 3 9 16 −7 5 1–5 0–0 1–3
Source: UEFA

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ATA LYO EVE APL
1 Italy Atalanta 6 4 2 0 14 4 +10 14 Advance to knockout phase 1–0 3–0 3–1
2 France Lyon 6 3 2 1 11 4 +7 11 1–1 3–0 4–0
3 England Everton 6 1 1 4 7 15 −8 4 1–5 1–2 2–2
4 Republic of Cyprus Apollon Limassol 6 0 3 3 5 14 −9 3 1–1 1–1 0–3
Source: UEFA

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LOM KOB SHE ZLI
1 Russia Lokomotiv Moscow 6 3 2 1 9 4 +5 11 Advance to knockout phase 2–1 1–2 3–0
2 Denmark Copenhagen 6 2 3 1 7 3 +4 9 0–0 2–0 3–0
3 Moldova Sheriff Tiraspol 6 2 3 1 4 4 0 9 1–1 0–0 1–0
4 Czech Republic Fastav Zlín 6 0 2 4 1 10 −9 2 0–2 1–1 0–0
Source: UEFA
Notes:

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification PLZ FCSB LUG HBS
1 Czech Republic Viktoria Plzeň 6 4 0 2 13 8 +5 12 Advance to knockout phase 2–0 4–1 3–1
2 Romania FCSB 6 3 1 2 9 7 +2 10 3–0 1–2 1–1
3 Switzerland Lugano 6 3 0 3 9 11 −2 9 3–2 1–2 1–0
4 Israel Hapoel Be'er Sheva 6 1 1 4 5 10 −5 4 0–2 1–2 2–1
Source: UEFA

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ARS ZVE KLN BATE
1 England Arsenal 6 4 1 1 14 4 +10 13 Advance to knockout phase 0–0 3–1 6–0
2 Serbia Red Star Belgrade 6 2 3 1 3 2 +1 9 0–1 1–0 1–1
3 Germany 1. FC Köln 6 2 0 4 7 8 −1 6 1–0 0–1 5–2
4 Belarus BATE Borisov 6 1 2 3 6 16 −10 5 2–4 0–0 1–0
Source: UEFA

Group I

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification SAL MAR KON VSC
1 Austria Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7 1 +6 12 Advance to knockout phase 1–0 0–0 3–0
2 France Marseille 6 2 2 2 4 4 0 8 0–0 1–0 2–1
3 Turkey Konyaspor 6 1 3 2 4 6 −2 6 0–2 1–1 2–1
4 Portugal Vitória de Guimarães 6 1 2 3 5 9 −4 5 1–1 1–0 1–1
Source: UEFA

Group J

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ATH OST ZOR HRT
1 Spain Athletic Bilbao 6 3 2 1 8 5 +3 11 Advance to knockout phase 1–0 0–1 3–2
2 Sweden Östersund 6 3 2 1 8 4 +4 11 2–2 2–0 1–0
3 Ukraine Zorya Luhansk 6 2 0 4 3 9 −6 6 0–2 0–2 2–1
4 Germany Hertha BSC 6 1 2 3 6 7 −1 5 0–0 1–1 2–0
Source: UEFA
Notes:

Group K

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LAZ NCE ZUL VIT
1 Italy Lazio 6 4 1 1 12 7 +5 13 Advance to knockout phase 1–0 2–0 1–1
2 France Nice 6 3 0 3 12 7 +5 9 1–3 3–1 3–0
3 Belgium Zulte Waregem 6 2 1 3 8 13 −5 7 3–2 1–5 1–1
4 Netherlands Vitesse 6 1 2 3 5 10 −5 5 2–3 1–0 0–2
Source: UEFA

Group L

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ZEN RS ROS VRD
1 Russia Zenit Saint Petersburg 6 5 1 0 17 5 +12 16 Advance to knockout phase 3–1 3–1 2–1
2 Spain Real Sociedad 6 4 0 2 16 6 +10 12 1–3 4–0 3–0
3 Norway Rosenborg 6 1 2 3 6 11 −5 5 1–1 0–1 3–1
4 Republic of Macedonia Vardar 6 0 1 5 3 20 −17 1 0–5 0–6 1–1
Source: UEFA

Knockout phase

Round of 32

{{#lst:2017–18 UEFA Europa League knockout phase|R32}}

Round of 16

{{#lst:2017–18 UEFA Europa League knockout phase|R16}}

Quarter-finals

{{#lst:2017–18 UEFA Europa League knockout phase|QF}}

Semi-finals

{{#lst:2017–18 UEFA Europa League knockout phase|SF}}

Final

{{#lst:2017–18 UEFA Europa League knockout phase|Final}}

Statistics

Statistics do not include the qualifying rounds and play-off round.

Top goalscorers

Rank Player Team Goals Minutes played
1 Italy Ciro Immobile Italy Lazio 8 582
Spain Aritz Aduriz Spain Athletic Bilbao 801
3 Brazil Júnior Moraes Ukraine Dynamo Kyiv 7 742
4 Italy Mario Balotelli France Nice 6 528
France Antoine Griezmann Spain Atlético Madrid 631
Russia Aleksandr Kokorin Russia Zenit Saint Petersburg 698
Portugal André Silva Italy Milan 722
Argentina Emiliano Rigoni Russia Zenit Saint Petersburg 775
Portugal Manuel Fernandes Russia Lokomotiv Moscow 900
10 France Harlem Gnohéré Romania FCSB 5 344
Brazil Willian José Spain Real Sociedad 384
Ghana Patrick Twumasi Kazakhstan Astana 717
Kosovo Valon Berisha Austria Red Bull Salzburg 1138
Israel Moanes Dabour Austria Red Bull Salzburg 1286

Source:

Top assists

Rank Player Team Assists Minutes played
1 France Dimitri Payet France Marseille 7 811
2 Spain Sergio Canales Spain Real Sociedad 6 557
3 Spain Luis Alberto Italy Lazio 5 644
Austria Stefan Lainer Austria Red Bull Salzburg 1290
5 England Theo Walcott England Arsenal 4 424
Spain Xabi Prieto Spain Real Sociedad 483
Austria Raphael Holzhauser Austria Austria Wien 536
Portugal Bruno Fernandes Portugal Sporting CP 567
Germany Mesut Özil England Arsenal 609
Turkey Hakan Çalhanoğlu Italy Milan 613
Russia Aleksei Miranchuk Russia Lokomotiv Moscow 784

Source:

Squad of the season

Pos. Player Team
GK Slovenia Jan Oblak Spain Atlético Madrid
Portugal Rui Patrício Portugal Sporting CP
DF Italy Leonardo Bonucci Italy Milan
Uruguay Diego Godín Spain Atlético Madrid
Austria Stefan Lainer Austria Red Bull Salzburg
Brazil Luiz Gustavo France Marseille
Guinea Bouna Sarr France Marseille
MF Portugal Bruno Fernandes Portugal Sporting CP
Guinea Naby Keïta Germany RB Leipzig
Spain Koke Spain Atlético Madrid
Spain Saúl Ñíguez Spain Atlético Madrid
Spain Gabi Spain Atlético Madrid
Mali Diadie Samassékou Austria Red Bull Salzburg
FW Portugal Gelson Martins Portugal Sporting CP
France Antoine Griezmann Spain Atlético Madrid
Italy Ciro Immobile Italy Lazio
France Dimitri Payet France Marseille
Germany Timo Werner Germany RB Leipzig

Related pages

kids search engine
2017–18 UEFA Europa League Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.