59th Primetime Emmy Awards facts for kids

Kids Encyclopedia Facts

The 59th Annual Primetime Emmy Awards were held at the Shrine Auditorium in Los Angeles, California on September 16, 2007 and were live on television on Fox at 8:00 p.m. EDT (00:00 UTC) for the first time in high definition (on tape delay three hours later on the West Coast of the United States at 8:00 p.m. PDT/3:00 UTC). The ceremonies were hosted by Ryan Seacrest.

Nominations and winners

Network Nominations Awards
ABC 70 10
CBS 44 10
FOX 28 7
HBO 86 21
NBC 69 19
PBS 24 9
Other 135 34

Primetime Telecast Winners

Winners are listed first, in bold. Other nominees are in alphabetical order.
Outstanding Drama Series Outstanding Comedy Series
  • 30 Rock
    • Entourage
    • The Office
    • Two and a Half Men
    • Ugly Betty
Outstanding Miniseries Outstanding Made for Television Movie
  • Broken Trail
    • Prime Suspect: The Final Act
    • The Starter Wife
  • Bury My Heart at Wounded Knee
    • 9/11: The Twin Towers
    • Longford
    • The Ron Clark Story
    • Why I Wore Lipstick to My Mastectomy
Outstanding Variety, Music or Comedy Series Outstanding Reality-Competition Program
Outstanding Lead Actor in a Drama Series Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Outstanding Lead Actress in a Drama Series Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
  • Sally Field for playing Nora Walker on Brothers & Sisters
    • Patricia Arquette for playing Alison Dubois on Medium
    • Minnie Driver for playing Dahlia Malloy on The Riches
    • Edie Falco for playing Carmela Soprano on The Sopranos
    • Mariska Hargitay for playing Olivia Benson on Law & Order: Special Victims Unit
    • Kyra Sedgwick for playing Brenda Leigh Johnson on The Closer
Outstanding Lead Actor in a Miniseries or Movie Outstanding Lead Actress in a Miniseries or Movie
  • Robert Duvall for playing Prentice 'Print' Ritter in Broken Trail
    • Jim Broadbent for playing Lord Longford in Longford
    • William H. Macy for playing Clyde Umney & Sam Landry in Nightmares and Dreamscapes: From the Stories of Stephen King
    • Matthew Perry for playing Ron Clark in The Ron Clark Story
    • Tom Selleck for playing Jesse Stone in Jesse Stone: Sea Change
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
  • Terry O'Quinn for playing John Locke on Lost
    • Michael Emerson for playing Benjamin Linus on Lost
    • Michael Imperioli for playing Christopher Moltisanti on The Sopranos
    • T.R. Knight for playing George O'Malley on Grey's Anatomy
    • Masi Oka for playing Hiro Nakamura on Heroes
    • William Shatner for playing Denny Crane on Boston Legal
  • Jeremy Piven for playing Ari Gold on Entourage
    • Jon Cryer for playing Alan Harper on Two and a Half Men
    • Kevin Dillon for playing Johnny "Drama" Chase on Entourage
    • Neil Patrick Harris for playing Barney Stinson on How I Met Your Mother
    • Rainn Wilson for playing Dwight Schrute on The Office
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
  • Jaime Pressly for playing Joy Turner on My Name Is Earl
    • Conchata Ferrell for playing Berta on Two and a Half Men
    • Jenna Fischer for playing Pam Beesly on The Office
    • Elizabeth Perkins for playing Celia Hodes on Weeds
    • Holland Taylor for playing Evelyn Harper on Two and a Half Men
    • Vanessa Williams for playing Wilhelmina Slater on Ugly Betty
Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or Movie Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or Movie
  • Judy Davis for playing Joan McAllister in The Starter Wife
Outstanding Variety, Music or Comedy Special Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Special
Outstanding Directing for a Drama Series Outstanding Directing for a Comedy Series
  • Alan Taylor for The Sopranos (episode: "Kennedy and Heidi")
    • Félix Enríquez Alcalá for Battlestar Galactica (episode: "Exodus, Part II")
    • Bill D'Elia for Boston Legal (episode: "Son of the Defender")
    • Peter Berg for Friday Night Lights (episode: "Pilot")
    • David Semel for Heroes (episode: "Genesis")
    • Jack Bender for Lost (episode: "Through the Looking Glass")
    • Thomas Schlamme for Studio 60 on the Sunset Strip (episode: "Pilot")
  • Richard Shepard for Ugly Betty (episode: "Pilot")
    • Scott Ellis for 30 Rock (episode: "The Break Up")
    • Julian Farino for Entourage (episode: "One Day in the Valley")
    • Ricky Gervais & Stephen Merchant for Extras (episode: "Orlando Bloom")
    • Will Mackenzie for Scrubs (episode: "My Musical")
    • Ken Kwapis for The Office (episode: "Gay Witch Hunt")
Outstanding Writing for a Drama Series Outstanding Writing for a Comedy Series
  • David Chase for The Sopranos (episode: "Made in America")
    • David Chase and Matthew Weiner for The Sopranos (episode: "Kennedy and Heidi")
    • Ronald D. Moore for Battlestar Galactica (episode: "Occupation/Precipice")
    • Carlton Cuse and Damon Lindelof for Lost (episode: "Through the Looking Glass")
    • Terence Winter for The Sopranos (episode: "The Second Coming")
  • Greg Daniels for The Office (episode: "Gay Witch Hunt")
    • Robert Carlock for 30 Rock (episode: "Jack-tor")
    • Tina Fey for 30 Rock (episode: "Tracy Does Conan")
    • Ricky Gervais and Stephen Merchant for Extras (episode: "Daniel Radcliffe")
    • Michael Schur for The Office (episode: "The Negotiation")
Outstanding Directing for a Miniseries, Movie, or Special Outstanding Writing for a Miniseries, Movie, or Special
  • Philip Martin for Prime Suspect: The Final Act
    • Walter Hill for Broken Trail
    • Yves Simoneau for Bury My Heart at Wounded Knee
    • Susanna White for Jane Eyre (Masterpiece Theatre)
    • Bharat Nalluri for Tsunami: The Aftermath
  • Frank Deasy for Prime Suspect: The Final Act (Masterpiece Theatre)
    • Alan Geoffrion for Broken Trail
    • Daniel Giat for Bury My Heart at Wounded Knee
    • Sandy Welch for Jane Eyre (Masterpiece Theatre)
    • Josann McGibbon & Sara Parriott for The Starter Wife
Outstanding Directing for a Variety or Music Program Outstanding Writing for a Variety or Music Program
  • Rob Marshall for Tony Bennett: An American Classic
    • Bruce Gowers for American Idol — The Finale
    • Don Roy for Saturday Night Live — Host: Alec Baldwin
    • Jim Hoskinson for The Colbert Report — Show #2161
    • Chuck O'Neil for The Daily Show with Jon Stewart — Show #12061
  • Late Night with Conan O'Brien
    • Late Show with David Letterman
    • Real Time with Bill Maher
    • The Colbert Report
    • The Daily Show with Jon Stewart

 

Creative Arts winners

Creative Arts Awards winners who were recognized at the Primetime telecast.

Outstanding Guest Actor in a Drama Series Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
  • John Goodman for playing Robert Bebe on Studio 60 on the Sunset Strip
    • Christian Clemenson for playing Jerry Espenson on Boston Legal
    • Tim Daly for playing J.T. Dolan on The Sopranos
    • David Morse for playing Michael Tritter on House
    • Eli Wallach for playing Eli Weintraub on Studio 60 on the Sunset Strip
    • Forest Whitaker for playing Curtis Ames on ER
  • Stanley Tucci for playing David Ruskin on Monk
    • Beau Bridges for playing Carl Hickey on My Name Is Earl
    • Martin Landau for playing Bob Ryan on Entourage
    • Ian McKellen for playing himself on Extras
    • Giovanni Ribisi for playing Ralph Mariano on My Name Is Earl
Outstanding Guest Actress in a Drama Series Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

Related pages


59th Primetime Emmy Awards Facts for Kids. Kiddle Encyclopedia.